Поточна аналітика

Щодо проблем внутрішньо переміщених осіб

За даними Міністерства соціальної політики станом на 24 травня 2021 року, за даними Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, взято на облік 1 467 720 переселенців з тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей та АР Крим.

Проблема внутрішньо переміщених осіб виникла з початку окупації Криму та воєнних дій на території Луганської та Донецької областей, але більшість проблем ВПО й надалі не є вирішеними.

Варто зазначити, що за Президенства П. Порошенка в країні була розроблена та діяла відповідна стратегія щодо інтеграції та реінтеграції внутрішньо переміщених осіб (затверджена Розпорядженням КМУ від 15 листопада 2017 р. № 909-р) та відповідний план за ходів з реалізації (Розпорядження КМУ від 21 листопада 2018 р. № 944-р). Прийшовши до влади, «слуги народу» у вересні 2019 року заявили про необхідність створення нової стратегії інтеграції та реінтеграції внутрішньо переміщених осіб. Однак нова влада так і не оприлюднила позиції щодо нібито слабких місць і недоліків стратегії, прийнятої в 2017 році, як і не оприлюднила нову стратегію.

На сьогоднішній день в ЗМІ вказується на проблеми ВПО юридично-правового та соціального характеру, із забезпеченістю житла та ін.

Уряд зобов’язаний оприлюднити звіт та опублікувати інформацію щодо проблем реалізації прав внутрішньо переміщених осіб на забезпечення житлом, пенсійне та соціальне забезпечення, щодо проблем здійснення заходів з працевлаштування даної категорії громадян, забезпечення їх прав на здобуття освіти, належного обслуговування у закладах охорони здоров’я, надання правової допомоги, доступу до послуг у сфері культури та інформування, компенсацію коштів на житло.

Близько 1,5 млн людей, які переселилися з Донбасу та окупованого Криму, на сьогодні потребують конкретних рішень від влади з покращення умов, соціального та правового захисту.