Поточна аналітика

Щодо зростання песимістичних настроїв українців

За даними дослідження Info Sapiens «Споживчі настрої в Україні», у січні 2021 року індекс споживчих настроїв (ІСН) склав 60,7, що на 5,2 п. нижче за показник грудня 2020.

Індекс поточного становища (ІПС) скоротився на 3,4 п. і складає 57,4. Складові цього індексу зазнали таких змін:

індекс поточного особистого матеріального становища склав 48,2, що на 5,1 п. нижче від рівня цього індексу у грудні 2020;

індекс доцільності великих покупок незначно скоротився та встановився на позначці 66,6.

Індекс економічних очікувань (ІЕО) у січні скоротився на 6,4 п. та складає 62,9. Динаміка складових цього індексу виглядає так:

індекс очікуваних змін особистого матеріального становища складає 68,6, що на 7,8 п. нижче за рівень цього показника у грудні;

індекс очікуваного розвитку економіки країни протягом найближчого року складає 49,2, що на 5,8 п. нижче, ніж в минулому періоді;

індекс очікуваного розвитку економіки країни впродовж найближчих 5 років знизився на 5,7 п. порівняно з минулим місяцем та складає 70,8.

У січні показник індексу очікуваної динаміки безробіття незначно зріс та складає 147,2. Індекс інфляційних очікувань зріс на 3,2 п. та складає – 189,9.

Індекс споживчих настроїв у січні 2021 року сягнув мінімального значення за період з квітня 2019 року. Таким чином, індекс повернувся на значення початку 2019 року. У структурі індексу споживчих настроїв найбільше падіння (7,8 п.) у січні відбулося за індексом очікування зміни особистого доходу. Індекс очікуваних змін доходу повернувся на рівень початку 2019 року. Погіршення очікувань щодо власного доходу пов’язане із гіршими очікуваннями щодо розвитку економіки загалом.

Економічна політика уряду Зеленського-Шмигаля є непередбачуваною, що негативно впливає як на споживчих настроях населення, так і на очікування ділової активності з боку підприємств та роботодавців.

Негативні очікування впливають на напруження ситуації в соціальній та економічній сфері, підприємці закладають ризики в ціни товарів, що потім негативно відображається на інфляції та зростанні цін.

Негативу додає ще й відсутність прозорої економічної політики щодо діяльності ФОПів, які останнім часом розглядаються владою винятково як «дійна корова» для поповнення дірявого бюджету.

Уряд обрав неправильний шлях в своїй політиці намаганням усі соціальні та економічні негаразди виправити за рахунок бізнесу і веде свою економічну політику, спрямовану на знищення підприємців малого та середнього бізнесу.