Поточна аналітика

Штучне стримування тарифів нищить економіку та місцеве самоврядування. Але Зеленський все одне не виконав свою обіцянку зменшити тарифи «майже наполовину». І не збирається

2 грудня 2019 року президент України Володимир Зеленський запевнив, що під час опалювального періоду 2020/2021 років тарифи на опалення будуть зменшені «майже наполовину».

Не можна сказати, що Зеленський забув про свою обіцянку. Забути про це не дають розлючені виборці, обдурені солодкими словами.

  • Невипадково, згідно з опитуванням Інституту майбутнього, 52% опитаних відповіли, що в фінансовому плані за 2021 рік їх життя значно або скоріше погіршилось, а кожен п’ятий українець вважає своєю проблемою підвищення тарифів на ЖКП.

Тому 11 січня 2021 р. Зеленський навіть поставив уряду завдання терміново розв’язати питання з тарифами на газ для населення. Щоправда, цим він вкотре перекреслив свою іншу обіцянку – не втручатися у роботу уряду – як це, до речі, і передбачено Конституцією України.

А 30 вересня між Кабміном НАК «Нафтогазом України», Офісом Президента України, профільними міністерствами та ін., було підписано «Меморандум» про «стримування» тарифів на газ в опалювальному періоді 2021/2022 рр. А президентом знову було обіцяно, що «тарифи не зростатимуть попри будь-які ринкові коливання».

Однак таке стримування тарифів відбувається дорогою ціною підриву економіки, вимивання місцевих бюджетів та підвищення тарифів для непобутових споживачів, зокрема бюджетних установ. Адже щоб не зірвати цієї зими опалювальний сезон і компенсувати всі витрати тепловиків, їхні тарифи повинні були підскочити на 40-70%.

  • Так, «Київтеплоенерго» залишило тарифи для населення на рівні минулого року (1654,41 грн із ПДВ за гігакалорію), однак для комерційних і бюджетних установ вони піднімутьсяна 60-90% через зростання вартості газу та умови його закупівлі.

За оцінкою глави аналітичного центру Асоціації міст Ярослава Рабошука, виконання меморандуму, попри всі компенсації з держбюджету, може коштувати містам додаткові 10 млрд грн. Це гроші, які вже не підуть на розвиток міст – ремонти будинків, вулиць, доріг тощо.

За даними Держстату, сума нарахованих тарифів з 2019 року тільки збільшується. До прикладу, у жовтні 2019 року всього за житлово-комунальні послуги було нараховано плату для населення в сумі 7 млрд. грн., у жовтні 2020 року ця сума вже складала 11 млрд. грн., а у жовтні 2021 року населенню за житлово-комунальні послуги було нараховано 16,4 млрд. грн. І це при стабільному зменшенні чисельності населення, тобто споживачів цих послуг.

За даними навіть офіційної статистики, лише з травня 2020 року по травень 2021 року тарифи на житлово-комунальні послуги в Україні зросли на 35%,   за підсумками 2021 р. – на 29%. Найбільше ціни зросли на природний газ (на 161%), електроенергію (36,6%) та каналізацію (17,5%).

При цьому з 2018 року суми субсидій особливо не змінилися, а ось кількість одержувачів державної допомоги скоротилася майже утричі (у 2018 році 7,5 млн українців отримували субсидії, у 2021 – 2,5 млн).

Що маємо на 2022 р.? Зафіксована річним контрактом ціна на газ швидше за все залишиться незмінною до кінця опалювального сезону, тобто до травня 2022 року. Далі контракт буде переглянутий і споживачам запропонують нові річні тарифи на блакитне паливо. І ось тут можливі варіанти.

Враховуючи, що підвищення ціни на комуналку є однією зі складових падіння рейтингу чинної влади, можна очікувати, що вона, попри шкоду для економіки та всупереч законам, продовжить популістську практику регулювання цін для населення, перекладаючи тягар на промисловців і підприємців.

Але економічні обставини такі, що тарифи все одно буде підвищено. У бюджеті просто не вистачить коштів на компенсацію зростання тарифів для побутових споживачів.

То ж, попри популістське бажання українського уряду вплинути на зростання тарифів на комунальні послуги, голова Спілки споживачів комунальних послуг (ССКП) Олег Попенко прогнозує зростання суми рахунків протягом кількох місяців від закінчення опалювального сезону.

За його словами, водоканали вже офіційно заявили про намір підняти тарифи на 28%, а ціни на тепло можуть зрости ще суттєвіше – на 30-60%.

З 1 січня вже зросли тарифи на послуги водопостачання та водовідведення для 45 водоканалів країни.

За даними «ГазПравди», з січня 2022 року українцям варто чекати підвищення тарифів на доставку газу в середньому на 4%. З 1 січня 2022 року зросте на 18% вартість передачі та розподілу електроенергії. На 58% зросте тариф на послуги з диспетчерського управління.

Заступник керівника Офісу Президента України Ростислав Шурма говорить про «незначне» корегування тарифів на розподіл та доставку газу на рівні 10-11. За оцінками ж Міністерства економіки (оприлюдненими в консенсус-прогнозі № 54), газ у 2022 році може додати у ціні до 20%, а тарифи на опалення та гарячу воду в 2022 році можуть зрости до 18%.

НБУ своєму інфляційному звіті за жовтень 2021 року НБУ прогнозує, що тарифи на електроенергію підвищаться на 20-25% за рік.

Це, у свою чергу, вплине на ціни продуктів харчування.

Інфляція продукції сільського господарства цього року на піку і так сягала 68%. За даними Держстату, лідерами подорожчання серед продтоварів є олія (зростання за рік на 57,4% станом на жовтень), цукор (48,3%) та яйця (32,4%). Загалом товари першої необхідності подорожчали в середньому на 14% порівняно з аналогічним періодом минулого року.

У першому та другому кварталах ціни на пальне в Україні зросли на 34,7% та 31,2% відповідно. У жовтні зростання індексу цін виробників (ІЦП) стрімко прискорилося зі 45% до 57% — саме через енергетичну складову. Зростання енергетичної компоненти ІЦП у жовтні минулого року прискорилося з 61% до 148%!

Загальні темпи зростання споживчих цін в Україні залишаються близькими до максимумів – 10,9% у жовтні та 11% у вересні. Інфляція у 2021 році оцінюється у понад 10%. Це найгірший результат за останні три роки.

І це ще не підключилися т.зв. вторинні чинники інфляції. Адже подорожчання зернових культур, які використовують для виробництва кормів для худоби та птиці, своєю чергою, призведе до зростання цін на готову продукцію: м’ясо, яйця, молоко. Зростуть (навіть вже зростають) і ціні на хліб. В ОП говорять вже про запровадження продуктових карток.

Некомпетентність та популізм Зеленського і його «слуг» нищать економіку та ведуть до соціальної кризи.