Поточна аналітика

Шило в мішку. У Зеленського роблять дедалі більш недолугі спроби приховати наслідки власних провалів

У Зеленського зробили спробу приховати дані про видобуток енергетичного вугілля у вересні, яке вперше за багато років не відображене – ані у інформації про виробництво промислової продукції Держстату, ані на сайті Міненерго.

  • Але усе шито білими нитками. Таке приховування лише привертає увагу до обвалу видобутку енергетичного вугілля в Україні. Обвалу, який продовжується попри гострий дефіцит енергетичного вугілля: як на складах українських ТЕС, так і на світовому ринку.

Про те, що обвал видобутку у вересні не просто продовжується, а навіть поглибився, дає уявлення загальна цифра видобутку усього вугілля – як енергетичного, так і коксівного. У вересні цього року вона виявилася на 0,26 млн т або 13,4% меншою, аніж у вересні 2020-го.

Вони критикували Порошенка за дієві формули ринкового ціноутворення, які за часів його президентства забезпечували стабільне та безперебійне виробництво й постачання електроенергії українцям.

При цьому за тарифами значно нижчими, аніж зараз. І з опорою на вугілля, видобуте на українських шахтах українськими шахтарями.

Натомість у Зеленського довели енергетику до межі колапсу.

Через неефективне регулювання ринку електроенергії українські генеруючі компанії були позбавлені фінансового ресурсу для завчасного накопичення запасів вугілля на складах до початку опалювального сезону.

Спочатку це було наслідком ігрищ із демпінговим імпортом струму із Росії та Білорусі. А потім і зниження ціни струму на внутрішньому ринку нижче від рівня собівартості.

Позбавлені попиту на власну продукцію, українські шахти два роки поспіль зменшували видобуток чи й просто закривалися.

  • Наприклад, у 2020 році було видобуто на 4,5 млн т енергетичного вугілля внутрішнього видобутку менше, аніж у 2019.
  • А впродовж липня-серпня 2021 року його було видобуто на 0,2 млн т менше навіть порівняно із тим же періодом 2020-го.

Тепер ми пожинаємо наслідки дворічних експериментів Зеленського та його «слуг» над українською енергетикою. І розплатою можуть стати віялові відключення від електропостачання мільйонів українських громадян.