Поточна аналітика

Скептицизм щодо Зеленського і «слуг» зростає

Відповідно до дослідження Європейської бізнес асоціації, індекс настроїв малого бізнесу в Україні на сьогоднішній день впав до найнижчої точки за всю історію досліджень з 2017 року.

80% підприємців вважають економічну ситуацію в Україні плачевною. Тільки 27% респондентів очікують поліпшення стану справ в бізнесі протягом найближчих 6 місяців. Головними причинами є низька купівельна спроможність населення, вплив карантину, податкове навантаження і фіскальний тиск.

У порівнянні з показниками минулого року, де Індекс настроїв досяг 3,07 бала, нинішні показники свідчать про значне падіння – до 2,38 балів з 5-ти можливих.

Також, у порівнянні з попередніми роками, майже вдвічі зменшилася кількість підприємців, задоволених поточним станом справ в їх бізнесі. Зараз таких 24% проти 42% в минулому році. Відповідно, зросла і кількість незадоволених – від торішніх 29% до нинішніх 58%.

Крім погіршення настроїв бізнесу, в 2020 році погіршився Індекс очікування змін. Так, вперше за чотири роки досліджень, очікування тільки на 10% перевищують оцінку поточного стану справ. Тільки 27% респондентів очікують поліпшення стану справ в бізнесі протягом найближчих 6 місяців проти торішніх 59%. При цьому, 52% підприємців навпаки очікують погіршення.

Такого роду дослідження свідчать про реальний стан справ в країні. Солодкі казочки влади про «поліпшення» тануть у світлі реальності. Уряд може скільки завгодно говорити про підвищення рівнів заробітної плати і зниження безробіття, проте представники бізнесу не мають можливості цього здійснити.

Зокрема, згідно опитування ЄБА, близько половини опитаних не планують наступного року зміни у штаті компанії, як у кількості робітників, так і у заробітній платі. Хоча такі все ж є – 18% збільшуватимуть кількість працівників, а 23% запланували підвищення заробітної плати.

За даними бізнесу, попри запуск програми «5-7-9%», відсоток малих підприємців, яким складно отримати кредит, тільки зростає. До того ж, програм на кшталт «5-7-9» не достатньо для вирішення усіх проблем бізнесу.

Економічна політика уряду Зеленського-Шмигаля є непередбачуваною, що негативно впливає як на споживчі настрої населення, так і на очікування ділової активності з боку підприємств та роботодавців.

Негативні очікування зумовлюють напруженість ситуації в соціальній та економічній сфері, підприємці закладають ризики в ціни товарів, що потім негативно відображається на інфляції та зростанні цін.

Негативу додає ще й відсутність прозорої економічної політики щодо діяльності ФОПів, становище яких погіршилося внаслідок непродуманих ініціатив уряду щодо збільшення контролю за їх діяльністю.

Своїми діями уряд підтверджує статус «ряду олігархів». Його робота спрямована на покращення умов роботи лише для великого бізнесу та олігархів. Він абсолютно далекий від проблем малого та середнього бізнесу (МСБ), а його політика фактично веде до знищення підприємців в Україні.