
Українці часто чують гарні і правильні речі, обіцянки, розмірковування президента Володимира Зеленського і інших представників влади. Але за конкретними обіцянками має бути виконання цих обіцянок, а за словами мають йти конкретні дії, як б підтверджували ці слова. Але на практиці маємо іншу картину.
Здавалось би, що влада мала б робити у нинішній ситуації в країні, коли стоїть загроза війни, коли медицина ледь справляється з коронавірусом, і коли люди біднішають. Відповідь очевидна: підтримувати ЗСУ, надавати і ефективно витрачати кошти у сфері охорони здоров’я і розумно підтримувати найменш захищені верстви населення здійснюючи ефективну соціальну політику. Але влада, про це лише говорить, і нічого не робить.
За даними Рахункової палати України, попри перевиконання плану доходів за січень, видатки загального фонду державного бюджету менші плану на 21,6 млрд грн (24,6%). Зокрема, не виконаний план видатків за програмами МОЗ, Мінсоцполітики, Міноборони!
Зокрема, менші плану на січень видатки за бюджетними програмами Міністерства охорони здоров’я – на 9,8 млрд грн (74%), із них на реалізацію програм державних гарантій медичного обслуговування населення – на 9,4 млрд грн (77%).
Також не виконаний план видатків Міноборони – на 1,8 млрд грн (24%). Із них на забезпечення діяльності Збройних Сил України, підготовку кадрів і військ, медзабезпечення особового складу, ветеранів військової служби та членів їхніх сімей, ветеранів війни – 1,7 млрд грн (24%).
Крім цього, не виконаний план видатків на 2,9 млрд грн (32%) за програмою Міністерства соціальної політики України. З них на виплату пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі – на 1,5 млрд грн (50%), виплату деяких видів допомоги, компенсацій, грошового забезпечення й оплату послуг окремим категоріям населення – на 1,2 млрд грн (23%).
Державна казначейська служба України в січні надала за рахунок коштів єдиного казначейського рахунку 10,7 млрд грн позик на покриття тимчасових касових розривів Пенсійного фонду для виплати пенсій і допомоги. Станом на 1 лютого не повернуті 6,4 млрд грн.
Яким чином оцінити такі дії, а точніше бездіяльність влади в нинішніх умовах. Оборона, соціалка і охорона здоров’я на сьогодні це ті напрямки, в яких не тільки не може бути низьке фінансування, а має бути збільшене фінансування і здійснюватися жорсткий контроль за використанням цих коштів. Яким чином влада може пояснити невикористанні кошти в Міноборони сьогодні, коли на кордоні знаходиться 150 тисячна армія ворога? Або на фоні зростання кількості хворих на коронавірусну інфекцію і «перші» місця по смертності від цієї хвороби в Європі, – невикористані кошти в МОЗ? На жаль, відповіді на ці питання не буде. Буде хіба що черговий відеоролик.