Поточна аналітика

«Слуга народу» на чолі з Зеленським робить нову спробу ліквідувати київське міське самоврядування

Риск инвестиций в недвижимость

8 вересня Комітет Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування 8 вересня розпочав процес розгляду правок до законопроєкту №2143-3 “Про місто Київ – столицю України”.

Цей проект покликаний внести дві ключові зміни в систему управління Києвом: 1) «розщепити» посаду Київського міського голови, який сьогодні є обраним міським головою і одночасно очолює Київську міську державну адміністрацію, на посаду Київського міського голови, у якого, практично, не буде жодних повноважень, і на посаду голови КМДА; 2) зробити голову КМДА розпорядником коштів бюджету Києва.

  • Нічого особливо нового «слуги народу» не запропонували, вони лише повторюють шлях Партії регіонів і «великого реформатора» Миколи Азарова у 2010 році. Партія регіонів тоді так само внесла зміни до Закону “Про столицю України – місто-герой Київ” і «розщепила» ці посади і 16 листопада 2010 року О.Попов вже був призначений на посаду голови КМДА. У той самий час міський голова Черновецький зник з міста, його ніхто не бачив, потім він приїхав і тихо склав свої «мерські» повноваження – функції міського голови почала виконувати секретар Київради Г.Герега.
  • Ліквідація київського міського самоврядування при Януковичу дорого йому обійшлася. Бо саме з «йолки», яку О.Попова примусили з Банкової ставити на Майдані 30 листопада для розгону студентів, розпочалася Революція Гідності. Історія умовного способу не знає, але якби був на чолі Києва не керований Банковою градоначальник, а міський голова, то ситуація могла б бути іншою. І для Януковича у тому числі.

При Зеленському це не перша спроба ліквідації місцевого самоврядування у Києві. У 2019 році така спроба вже робилася.

  • Власне, законопроект 2143-3, який сьогодні проштовхують «слуг» був розроблений саме тоді.

Кримінальні провадження, обшуки на комунальних підприємствах Києва, у підрозділах КМДА і у будинку, де проживає Кличко, – всі ці дії були складовою плану Зеленського з «зачистки» політичного ландшафту Києва і опанування фінансових потоків в Києві.

Однак Київ є унікальним містом: одночасно є і регіоном, і громадою; є столицею України, і центром Київської області. Для гармонізації цих статусів, міський голова об’єктивно є тим, хто має відстоювати інтереси громади перед державою. Якщо ж всі ці статуси опиняться в руках призначенця держави – то інтереси громади не буде кому відстоювати.

Тому необхідно забезпечити у Києві рівень самоврядування, щоб люди могли обрати голову, наділеного важливими для міста повноваженнями, щоб у Києві була місцева демократія і підзвітність органів самоврядування громаді.