Поточна аналітика

«Слуги» шукають шляхів, як обійти встановлений ними ж раніше податок

Депутати від СН спочатку запровадили ПДВ з першого продажу нерухомості (закон було прийнято 30.11.2021), потім – всього лише через 9 місяців – пропонують шляхи як цей ПДВ обійти. «Тому що послідовні».

Законопроект №7683 був поданий великою групою депутатів від «Слуги народу» під «керівництвом» глави податкового комітету Данила Гетманцева 18 серпня. Не пройшло навіть двох тижнів – і його вже прийняли в І читанні із скороченням строку підготовки до ІІ читання.

Автори законопроекту не приховували, що його основна мета – по суті «обійти» ПДВ на перше постачання новозбудованого житла при введенні його на ринок. Замість того, щоб напряму скасувати ПДВ на ці операції, автори пропонують «першою передачею» вважати «першу передачу спеціального майнового права на об’єкт покупцю за договором купівлі-продажу неподільного житлового об’єкта незавершеного будівництва/ майбутнього об’єкта житлової нерухомості (перший продаж) від замовника/ девелопера будівництва, за яким зареєстровано спеціальне майнове право на відповідний об’єкт».

До того ж законопроект створює додаткові проблеми забудовнику із відшкодуванням ПДВ – від’ємне значення не підлягатиме поверненню, а має погашатися виключно за рахунок наступних зобов’язань.

Також автори проекту хочуть зробити невигідним відступлення прав на об’єкт незавершеного будівництва, за який сплачено (частково) його ціну. У такому разі, не залежно від того, чи буде це перший продаж, фізична особа має сплатити 18% ПДФО.

Прикметно, що ПДВ на перший продаж житла було запроваджено сумновідомим урядовим законом №5600 у листопаді 2021 р. Тоді фракція «СН» активно підтримала запровадження ПДВ на перший продаж житла – а зараз пропонує, як цей ПДВ обійти.