Поточна аналітика

Storm Shadow / SCALP EG успішно вражають ворога

Storm Shadow / SCALP EG – франко-британська авіаційна крилата ракета класу «повітря-земля». Призначена для знищення важливих стаціонарних цілей, добре захищених засобами протиповітряної оборони. Може використовуватися в будь-який час доби, за складних метеоумов та при застосуванні противником засобів радіоелектронної протидії.

 • З дальністю стрільби понад 250 км (155 миль) вона лише трохи поступається 185-мильній американській армійській системі класу «земля-земля» (ATACMS).
 • У своїй авіаційній версії він традиційно перевозиться Dassault Mirage 2000 і Rafale, Eurofighter Typhoon і Panavia Tornado. Зараз єдині відомі носії крилатих ракет в Україні – фронтові бомбардувальники Су-24М, модернізовані для підвісу західного озброєння.

Скоординоване франко-британське постачання цієї ракети стала своєрідним матеріальним втіленням оновленої Антанти, про яку було оголошено з нагоди 120-річчя підписання угоди між Великою Британію та Францією, яка відома як «Сердечна Угода» («Entente cordiale»), що стала основою для створення альянсу «Антанта».

 • Тоді міністри закордонних справ Британії Девід Кемерон та Франції Стефан Сежурне написали спільну колонку в The Telegraph під назвою «Для оновленої Антанти світ безпечніший», де наголосили на необхідності забезпечити перемогу України і фактично проголосили оновлення Антанти у «темні часи».
 • Нагадаємо, що саме Антанта виграла Першу світову війну.

Вперше інформація про можливу передачу ракет SCALP/Storm Shadow Україні з’явилася в ЗМІ у жовтні-листопаді 2022 року. Тоді Польща повідомила про намір модернізувати українські бомбардувальники Су-24М зі складу 7-ї бригади тактичної авіації аби він міг застосовувати дані авіаційні ракети.

Бен Воллес підтвердив передачу ракет 11 травня 2023 року. За його словами, це рішення уряд Британії ухвалив як пропорційну відповідь на ескалацію з боку рф, зокрема, ракетні обстріли об’єктів цивільної інфраструктури України взимку 2022–2023 років.

 • Натомість уряд України зобов’язався застосовувати ракети для ударів лише по об’єктах окупантів на суверенній території України.
 • Це зобов’язання було чинним приблизно рік. 2 травня 2024 р. міністр закордонних справ Великої Британії Девід Кемерон під час візиту до України публічно заявив, що Україна має право використовувати британську зброю для ударів по території рф.

За словами міністра оборони України Олексія Резнікова, станом на кінець травня 2023 р. всі без винятку запущені ракети Storm Shadow уразили призначені цілі.

Відомо також, що ймовірно саме ракетами Storm Shadow 13 вересня 2023 р. Повітряні Сили України атакували сухі доки Севастопольського морського заводу. Результатом атаки стали важкі пошкодження ВДК «Мінськ» та підводного човна «Ростов-на-Дону», носія крилатих ракет «Калібр». Найпевніше, що обидва кораблі не підлягають відновленню. Це перший в історії випадок знищення підводного човна крилатою ракетою. Це також удари по місцях розташування окупантів в Луганську, Бердянську, Маріуполі, складах боєприпасів, а також мостах через Чонгарську протоку.

26 грудня 2023 р. в результаті удару Storm Shadow в порту тимчасово окупованого міста Феодосії знищений ВДК «Новочеркаськ» (проєкт 775/II). За уточненими даними, корабель повністю вигорів і затонув, загинуло щонайменше 70 окупантів.

 • У міноборони росії заявили лише про«пошкодження» корабля, однак наявні кадри доводять інше. «Новочеркаськ» перестав існувати, затонувши біля причалу. І протягом найближчого десятиліття рф не зможе компенсувати втрату вже 6-го великого десантного корабля на Чорному морі.
 • Але це не просто потоплення чергового корабля окупантів. Ураження ще одного ВДК є набагато значнішим досягненням – було знищено спеціалізоване судно прихованих внутрішніх перевезень (MMSI 273350350).
 • Судячи з масштабної детонації (уламки корабля порозкидало по всій Феодосії), на борту мала бути велика кількість вибухівки. Із відкритих джерел зараз неможливо визначити, чи на борту ВДК перебували дрони-камікадзе, військова техніка чи боєприпаси. Але цього «добра» було багато і воно тепер братиме участь у параді разом з флагманом ЧФ рф крейсером «Москва».

22 вересня 2023 р. Сили оборони України завдяки ракетам Storm Shadow та SCALP-EG завдали результативного удару по штабу ЧФ рф в тимчасово окупованому Севастополі.

В огляді від польського порталу Defence24 експертами робиться висновок, що для ударів по рф крилаті ракети типів Storm Shadow та SCALP-EG використовувались у 2023 р. із частотою 1 раз на 2-3 тижні. Цього явно недостатньо для отримання явної переваги України на полі бою.

Наразі про кількість наданих Україні ракет цього типу немає достеменної відкритої інформації.

 • Так, 11 липня 2023 року президент Франції повідомив на саміті НАТО у Вільнюсі про передачу Україні крилатих ракет SCALP EG великої дальності. За повідомленнями, ракет має бути 50, і вони передаватимуться з власних запасів французьких збройних сил, тобто, їх дальність складатиме 560 км. 17 січня 2024 року президент Франції Емманюель Макрон оголосив про надання ще 40 ракет SCALP EG.
 • На початку травня 2024 р. Міноборони Великої Британії оголосило про передання раніше анонсованого найбільшого в історії пакету військової допомоги Україні на суму £500 млн ($617 млн). До нього увійшли, зокрема, понад 1600 ракет (у т. ч. Storm Shadow та комплексів ППО), але точна кількість їх не оголошена.

То ж велике значення для України матиме розширення можливостей «довогої руки» у знищенні ворога за рахунок надання ракет більшої дальності.

У цьому плані головна перевага дозвукових крилатих ракет KEPD 350 Taurus, на відміну від їхніх британських та французьких аналогів, у тому, що вони можуть вражати цілі на відстані до 500 км. А особлива модифікація її бойової частини містить бетонобійну боєголовку MEPHISTO, яка може вражати укріплені цілі чи об’єкти, у тому числі і мости.

При цьому німецькі Taurus, як і Storm Shadow та SCALP, розроблялись в рамках спільного проекту, і мають схожі характеристики. Принципових обмежень щодо можливості їх використання навіть на літаках радянського зразка для цього типу ракет нема. У разі їх постачання Україні, не буде потреби переробляти спеціально виготовлені пілони, які зараз використовуються для ракет Storm Shadow та SCALP.

Зараз м’яч на полі Німеччини.

Чим більше такої зброї буде в Україні, чим швидше вона потрапить в Україну, чим більше буде можливостей для її застосування, – тим більшою є ймовірність встановлення сталого миру у Європі.