Поточна аналітика

Зміцнення потенціалу економічного відновлення чи шлях до економічної та соціальної кризи

  • В період кризи, викликаної з розповсюдженням коронавірусної інфекції, важливо стимулювати економіку і розвиток бізнесу: надання допомоги, податкових та інших канікул, надання грантів, зниження податків. Бо ж важливо не допустити скорочення підприємств і скорочення робочих місць, аби не посилювати економічну і як наслідок соціальну кризу. В цей же час український уряд готується піднімати податки.
  • На сайті ВРУ зареєстровано урядовий законопроект №4101 від 15.09.2020 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень»:

1) Пропонується зобов’язати ФОП (крім спрощенців) та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність і одночасно працюють на роботі платити ЄСВ (як підприємця) із суми перевищення доходів від підприємництва над зарплатою.

2) Пропонується скасувати мораторій на проведення податкових перевірок та перевірок з ЄСВ, який був введений на час карантину.

3) Обмежити можливість врахування збитків з податку на прибуток п’ятьма роками.

4) Збільшити акциз на спирт та алкогольні напої в тому числі пиво.

5) Істотно збільшити екологічний податок. Наприклад за викиди двоокису вуглецю пропонується збільшити податок втричі з 10 грн до 30 грн за тонну.

6) Підвищити на 12 % рентну плату за користування надрами (але не для добування корисних копалин), радіочастотним ресурсом та за спеціальне використання води і лісових ресурсів.

7) Розширити оподаткування податком на прибуток, зокрема в частині оподаткування нерезидентів. Зокрема, брокерська, комісійна або агентська винагорода нерезидента буде оподатковуватися в Україні не залежно від того надавалася вона в Україні чи за її межами.

8) Знищення с/г насаджень чи тварин за рішенням платника податків в цілях ПДВ вважатиметься, операцією із постачання товарів, які використані для виробництва цих насаджень чи тварин. Фактично, платнику податків потрібно буде заплатити ПДВ із цієї суми товарів.

9) Звузити пільги з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, якщо таке майно здається в оренду, лізинг, позичку тощо. Наприклад, якщо дитина-сирота чи одинока матір здаватиме свою нерухомість в оренду, то вона буде зобов’язана платити податок на нерухомість з такого майна. Це ж саме стосується гуртожитків, дитячих будинків, МАФів, церков, тощо. При цьому, не матиме значення кому це майно здається в оренду, навіть якщо таким же суб’єктам.

10) Зменшено вартість автомобілів з яких треба буде платити транспортний податок із 1,77 млн в 2020 році до 1,2 млн в 2021 році. Тобто всі в кого авто дорожче 1,2 млн грн – приготуватися.

  • Замість оптимізації державних видатків і стимулювання економіки бюджет збільшує держвитрати на Офіс Президента, Кабмін та інші держоргани за рахунок збільшення боргового навантаження, дефіциту бюджету та підняття податків.

До чого ж можуть призвести ці нововведення

Це: закриття ФОП і підприємств, падіння надходжень до бюджету, зростання одержувачів соціальної допомоги з бюджету. Зростання акцизів зазвичай не призводить до оздоровлення нації і до скорочення споживання алкогольних напоїв, а призводить до зростання тіньового ринку алкоголю, зниження якості напоїв.

Збільшення екологічного податку втричі для викидів СО2, можливо і гарна ідея, але не в період кризи, у цьому напрямку доцільно було б надавати допомогу і стимулювання бізнесу, аби переходили на більш екологічне обладнання, робили інвестиції в енергозберігаючі технології і т.п.

Скасування мораторію на податкові перевірки і перевірки по ЄСВ, який був введений на час карантину знову ж такі призведе до закриття бізнесу і до перенесення діяльності в тінь.

Відсутнє фінансово-економічне обґрунтування підвищення на 12% рентну плату за користування надрами, радіочастотним ресурсом і за спеціальне використання води і лісових ресурсів. В планах уряду і Мінфіну одне – збільшити надходження до бюджету, аби у наступному році задовільнити усі свої «хотєлки». Але наслідки можуть бути протилежні – посилення економічної та соціальної кризи.