
Зростання цін у липні показує необхідність невідкладних рішень щодо захисту вразливих верств населення.
- Зокрема, ціни на усі продукти харчування з початку року (порівняно із грудневими 2021-го) у липні 2022 року були вищі уже на 24,4%, а на хліб і хлібопродукти взагалі майже на 27,6%, овочі – на 84%, цукор – 20,2%.
- У річному ж вимірі зростання цін на харчі сягнуло 30%, в тому числі на хлібопродукти – на 37%, молоко – 21%, масло – 25%, овочі подорожчали більш як удвічі.
При цьому усі ключові соціальні стандарти 2022 року були розраховані, виходячи із прогнозів принаймні у 3 рази повільнішого темпу зростання цін, аніж він є фактично.
Відтак без невідкладних заходів рівень життя мільйони українських громадян стрімко скорочується.
Необхідне проведення, відповідно до закону, індексації рівня мінімальної пенсії, заробітної платні та виплат працівникам бюджетної сфери на рівень інфляції.
- Причому вони мають бути переглянуті уже з вересня поточного року.
Адже попри відсіч російській агресії мінімальна заробітна платня в Україні за часів президентства Петра Порошенка зросла із 1218 у травні 2014 року до 4173 грн у квітні 2019-го року. Тобто більш як у 3,4 рази. Такий темп їх збільшення був більшим і порівняно із швидкістю зростання споживчих цін в країні, і порівняно зі збільшенням курсу євро чи долара за той час.
Соціальна політика тоді була одним із пріоритетів поряд із обороною держави.
Тому неправильно перекладати тягар війни на найменш заможних громадян і вирішувати за їх рахунок усі проблеми.
Довідково:
За інформацією, оприлюдненою Федерацією профспілок України, в уряді збираються заморозити розмір мінімальної заробітної платні на 2023 рік на рівні ледь вищому від 2021 року
- Це відбувається в умовах стрімкої інфляції, яка навіть за оптимістичними прогнозами Мінекономіки у 2022 році складе щонайменше 31-32%, а у 2023 році – ще 30%. Тож сукупно ціни за 2 роки зростуть на понад 71%.
- Навіть офіційний фактичний розмір прожиткового мінімуму, який розраховується Мінсоцполітики, для працездатних осіб уже в цінах червня 2022 року був майже на 8% більшим, аніж мінімальна зарплатня.
Ще більш критична ситуація із пенсіонерами, які не можуть самостійно про себе попіклуватися. І їх захист є обов’язком держави.
- Адже, якщо середня пенсія, яка у січні 2022 року становила 3992 грн, у липні 2022 збільшилася лише до 4437, або на 10%, то мінімальна – лише з 1934 до 2027 грн, або менш як на 5%.
Тим часом стрімке зростання цін, особливо на найнеобхідніші продукти харчування та ліки, уже значно перевищило рівень індексації пенсій, яка відбулася цього року. А те, що мінімальна пенсія ще й зростала більш як удвічі повільніше від середньої, свідчить про явно недостатній захист найвразливіших людей похилого віку.
Попри те, що ще до війни, у цінах січня фактичний розмір прожиткового мінімуму для них Мінсоцполітики становив 3962 грн. Однак менше 4 тис грн на місяць навіть у липні отримували 64% усіх пенсіонерів країни.