Поточна аналітика

Судова реформа «Слуг народу»: бізнес не вірить в успіх

Необхідність змін у судовій системі була прописана ще у передвиборчій програмі кандидата в президенти Зеленського. У програмі сказано, що після його приходу до влади суди «перестануть бути прислужником у президента, уряду, парламенту чи місцевої влади, а нова влада поверне довіру і повагу до суду».

Проте, 1 грудня 2021 року під час щорічного звернення до Верховної Ради України сам підвів підсумки своєї судової реформи: «Судова реформа в Україні. Тут пишатися поки що нічим. Ми тільки на початку шляху, ми тільки проголосували перші два закони».

Свою оцінку судовій реформі у вересні 2021 року дали посли G7, заявивши, що стурбовані і розчаровані процесом судової реформи в Україні.

Про довіру до реформ в Україні можна судити з опитувань і очікування бізнесу в країні. Згідно з опитуваннями Європейської бізнес асоціації, генеральні директори українських та міжнародних компаній погіршили оцінку інвестиційного клімату України у другій половині 2021 року. Зокрема, більшість (55%) вважають, що інвестклімат залишиться незмінним у першому півріччі 2022 року. 32% очікують подальшого погіршення ситуації (раніше таких було 17%). І лише 13% очікують на поліпшення інвестклімату в найближчі півроку (раніше – 25%). Трійка ключових бар’єрів, що стримують розвиток бізнес-клімату України, незмінна: слабка судова система (так стверджують 87% опитаних), високий рівень корупції (85%), а також тіньова економіка (76%).

Крім того, у вересні Американська торгово-промислова палата в Україні також представила своє дослідження бізнес-клімату в Україні, де 93% очільників підприємств вважають впровадження реальної та ефективної судової реформи, верховенства права, справедливого правосуддя та викорінення корупції стратегічним кроком №1, який уряд України має зробити для досягнення економічного зростання, покращення бізнес-клімату та залучення прямих іноземних інвестицій. На їх думку, суди (56%), правоохоронні органи (32%), олігархи (28%) та податкові органи (28%) створюють найбільші перешкоди для бізнесу в Україні.

Усі вищезазначені бар’єри для розвитку бізнесу і економіки країни: суди, корупція, правоохоронні та податкові органи, тіньова економіка – все це залежить від дій влади і породжуються самою владою і її конкретними чиновникам. Виходить, що найбільшою перешкодою для розвитку бізнесу, для залучення інвестицій і проведення економічних реформ, є сама влада.