Поточна аналітика

Світ сприймає переслідування Порошенка владою Зеленського як шкідливу для держави політичну кампанію

Про загрози для держави у зв’язку з неадекватною політикою Зеленського в переслідуванні опозиції донедавна писали сусіди – польські ЗМІ. 21 грудня у газеті Rzeczpospolita, яка є однією з найавторитетніших видань Польщі, було опубліковано статтю, в якій вказується, що навіть примара російських танків у Києві не може примирити українських політиків, вони ні на мить не можуть забути про опитування та політичні бонуси, натякаючи на те, що у своїй політиці Зеленський керується не державним інтересами, а короткостроковими політичними бонусами. «…У понеділок Державне бюро розслідувань України висуває звинувачення екс-президенту Петру Порошенку… І це, як не дивно, відбувається в той самий час, коли підтримка його та партії зростає в опитуваннях. І Порошенко не лише «колишній президент», але й лідер головної опозиційної сили в парламенті …і другий за популярністю політик в країні після Зеленського» – інформує Rzeczpospolita. Стаття має дуже характерний заголовок «На вагах доля України, а гетьмани все ще ворогують між собою» і моделює ситуацію дестабілізації країни (новий Майдан) в інтересах Росії.

Інше польське популярне щоденне видання Dziennik Gazeta Prawna пише, що «для президента Володимира Зеленського висунення обвинувачень у «державній зраді» його попереднику – це крапка над «і» у полюванні на найзагрозливішого суперника на наступних виборах президента України. Натомість для Петра Порошенка – це рубікон на шляху до побудови авторитарної держави, яка переслідує опозицію. Іноземні спостерігачі, навпаки, були найбільше здивовані, що звинувачення висунули саме тоді, коли Київ зазнає дедалі більшого тиску з боку Росії, дії якої свідчать про можливість вторгнення в Україну».

Попри те, що Польща є визнаним адвокатом України в ЄС і НАТО і потужним геополітичним партнером, зрозуміло, що така критика не має особливого впливу на поведінку президента Зеленського. Але 22 грудня Зеленському продзвенів значно серйозніший дзвіночок.

Впливова газета The Washington Post 22 грудня розмістила дуже критичну до політики Зеленського статтю. Заголовок статті чітко фіксує те, як виглядають для стороннього спостерігача дії Зеленського: «У час, коли російські війська зосереджені на кордоні, український лідер Зеленський замість цього зосереджується на внутрішніх ворогах». У статті «популістську» гру проти «олігарха Ахметова» і переслідування П’ятого Президента України Петра Порошенка названо небезпечним підходом: «Маючи близько 100 000 російських військових, що зосереджені на східному кордоні України, президент України Володимир Зеленський скористався цим моментом, щоб вибрати внутрішні битви — підхід, який ризикує розділити країну на тлі того, що західні чиновники попереджають, що може бути повномасштабним військовим нападом з боку Москви».

Крім того, як стверджує The Washington Post, Зеленський «ризикує представити міжнародній спільноті, яка обмірковує, як допомогти Україні для протидії Росії, неорганізований імідж України».

Як показує практика, публікації у The Washington Post – це, як правило, певне попередження. Зеленському треба приготуватися – у скорому часі йому доведеться зіткнутися з негативними наслідками невиконання союзницьких зобов’язань перед США і Британією. Там не сприймають вибіркового правосуддя і переслідування за політичними мотивами.