Поточна аналітика

Світові ціни на нафту будуть знижуватися – і це погана новина для рф

Саудівська Аравія відмовилася від бажаного для неї цінового орієнтиру у 100 доларів за барель і оголосила, що планує збільшити видобуток нафти, аби не втрачати свою частку ринку.

Пару днів тому ОПЕК+ заявила про наміри з грудня 2024 р. збільшити видобуток на 118 тис. барелів на добу. Безумовно, це незначне збільшення – зважаючи на те, що теперішні обмеження видобутку ОПЕК+ оцінюються на рівні 5,86 млн. барелів на добу (або 5,7% світового попиту на нафту) – але тим не менш, це розглядається як певний старт процесів відмови від жорстких квот для підтримання світових цін.

Також у жовтні очікується відновлення нормальних обсягів видобутку нафти у Лівії. Там у вересні 2024 р. відбулося різке скорочення видобутку через політичні проблеми, але протиборчі сили в країні змогли домовитися – хоча б щодо видобутку. І це означає, що наступного місяця на світовий ринок може повернутися додатково 500 тис. барелів лівійської нафти на добу.

На користь зниження цін на нафту буде грати також непевна ситуація в економіці основних світових споживачів нафти – Китаю, США і Євросоюзу. При цьому варто врахувати, що Китай протягом останнього десятиліття намагається знизити споживання нафтопродуктів (зокрема, відбувся різкий стрибок купівлі електромобілів), а США входить до ТОП-3 країн із найбільшим видобутком нафти (передовсім, сланцевої).

Китай пару днів тому оголосив про безпрецедентно масштабний пакет стимулювання економіки (у т.ч. пільгові кредити, підтримка фондового ринку). А Федеральна резервна система США два тижні тому різко знизила облікову ставку, що означає пом’якшення грошово-кредитної політики і також спрямовано на стимулювання економічного зростання.

Але поки що світові ціни на нафту це не підвищує – ринок значною мірою перебуває під впливом пропозиції. Великі нафтові країни вже дещо втомилися від тривалої політики квот і обмежень (без реального результату у вигляді зростання світових цін) – всі очікують зростання видобутку.

Відповідно, ринок реагував подальшим зниженням цін на нафту – наприкінці минулого тижня листопадові ф’ючерси Brent коштували близько 70,8-71,5 доларів за барель з тенденцією до поступового зниження. За результатами минулого тижня падіння оцінюється приблизно у 4%. По  WTI воно було ще суттєвішим – близько 6%.

У вересні Brent опускався навіть нижче 69 доларів за барель – це найнижчий показник з грудня 2021 р.

російська Urals, яка традиційно торгується з дисконтом до Brent, цього місяця торгувалася доволі близько від цінової стелі у 60 доларів і навіть в середині місяця «ходила під» неї – зокрема, у середині вересня у портах Новоросійська і Приморська Urals продавали за 57,5-57,8 доларів за барель. Це контрастує із ціною в 70 доларів за барель Urals, яку було закладено в основу федерального бюджету на цей рік.

На наступний рік видобуток нафти і газового конденсату рф планує поки що доволі обережно. Профільний віце-прем’єр рф Алєксандр Новак спрогнозував видобуток у 2025 р. в рф у 515-521 млн. тонн. Для порівняння, у 2023 р. видобуток в рф склав 530,6 млн. тонн, базовий прогноз на цей рік – 523 млн. тонн.