Поточна аналітика

Ситуація на фронті: російські окупанти несуть рекордну кількість втрат, але просуваються. Армія потребує негайної підтримки

Наразі ЗСУ стримують один із найсильніших наступів окупантів від початку повномасштабного вторгнення.

У вересні–жовтні 2024 р. російські окупаційні війська активізували наступальні дії у районах Курська, на сході річки Оскіл, біля Торецька, Покровська та Вугледара, що призвело до рекордних показників втрат у їхніх лавах. Високі втрати в піхотній бронетехніці і особовому складі пояснюються явним поспіхом росіян у спробах захопити якомога більше української території.

Так, завдяки ЗСУ у жовтні росіяни отримали абсолютний рекорд втрат в особовому складі – 41 980 окупантів. Це найвищі втрати рф за місяць від початку повномасштабного вторгнення в Україну. Ця цифра значно перевищує попередній рекорд у 39 110 осіб, зафіксований у травні 2024 року.

  • З цією інформацією ЗСУ погоджується і пресслужба Міноборони Британії та начальник штабу оборони Великої Британії, адмірал сер Тоні Радакін, який теж заявив про рекордні втрати російської армії в Україні у жовтні. За його словами, ці втрати були понесені «за крихітний клаптик землі».

Підтверджені втрати російської техніки на полі бою також зросли до максимуму за 2 роки. Дані проекту Oryx свідчать, що в жовтні росія втратила більшу кількість бронемашин, літаків, вертольотів та іншої техніки, ніж будь-якого місяця з жовтня 2022 року, коли російські військові відступали з Харківської області.

  • Щоправда, порівняно з попереднім тижнем (12.11–18.11), втрати ворога у період 19.11–25.11 помітно знизилися. Наприклад, кількість знищених танків скоротилася зі 112 до 64, бойових броньованих машин — зі 293 до 177, а артилерійських систем — із 272 до 201. Але така динаміка може бути пов’язана зі зменшенням активності ворога або обмеженістю його ресурсів. Водночас це демонструє, що наші сили продовжують ефективно виконувати бойові завдання, завдаючи противнику значних втрат навіть за умов меншої інтенсивності використання важкої техніки в бойових дій.

На думку експертів, за підсумками листопада Росія вийде на максимальні місячні втрати з початку війни. Вже за перші тижні листопада втрати російських військ залишалися на високому рівні, з середньодобовим показником 1498 осіб. Це свідчить про те, що тенденція до зростання втрат російських військ ймовірно продовжиться.

Загалом же, втрати особового складу росіян цього року показують найвищий показник і на кінець грудня перевищать сумарні втрати окупантів за 2022 і 2023 роки. Так, втрати окупантів у 2022 році становили 92 920 особового складу, у 2023 році вже 253 290 осіб, а за неповний 2024-й – уже 336 400.

Наразі росія зберігає значну кількісну перевагу над Україною в боєприпасах, живій силі й техніці. Заступник начальника Головного управління розвідки Міністерства оборони В. Скібіцький заявив, що станом на середину листопада сухопутна частина російського угрупування, яке бере участь у бойових діях проти України, з урахуванням військ у Курській області, становить майже 580 тис. військових. Однак такі втрати можуть стати серйозним стримуючим моментом для розгортання російського наступу.

Зважаючи на те, що наступ рф усе ж триває, ЗСУ потребують негайної підтримки. Для цього необхідно: (1) збільшити бюджетне фінансування ЗСУ; (2) збільшити бюддети бригад, передавши їм зокрема надходження від ПДФО військовослужбовців; (3) посилити підготовку фортифікацій, мінних полів, РЕБ і ПДТР; (4) наростити виробництво ракет, дронів і боєприпасів, (5) виправити систему підготовки військових, подовживши терміни, посиливши бойовий елемент і забезпечивши зворотній звʼязок для негайного аирішення проблем – чим збільшити мобілізаційну спроможність ЗСУ.