Поточна аналітика

Посли «Великої Сімки» виконують роботу чинної влади

Посли країн «Великої сімки» (G7) представили перелік пріоритетних заходів, які відновлять довіру громадськості до української судової влади та антикорупційної інфраструктури.

Зокрема, вони вказують, що необхідно вжити термінових заходів для того, щоби:

відновити правові норми щодо боротьби з корупцією, які були визнані неконституційними;

не допустити у майбутньому заподіяння шкоди з боку КСУ;

забезпечити, щоб кандидати на ключові посади суддів призначались за наявності довіри до них та принципів доброчесності.

Для цього пропонується:

реформувати Вищу раду правосуддя (ВРП);

створити незалежну комісію з питань етики, яка матиме право перевіряти членів ВРП та, за необхідності, звільняти їх;

перезавантаження Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС).

Крім цього, дипломати пропонують залучити міжнародних представників до усіх цих процесів.

Це саме ті кроки, які очікувала країна від чинної влади. Натомість гарант дотримання Конституції Зеленський обрав шлях вирішення конституційної кризи у неправовий спосіб. Цим він ще більше підриває довіру до правової системи України – як у суспільстві, так і на міжнародному рівні.

Пропозиції послів розвинених демократичних держав – це реакція на правовий безлад та політичну неспроможність чинної української влади, спроба врятувати імідж України, суттєво підірваний за часи президентства Зеленського.

Це прості і з розуміли кроки, реалізація яких була започаткована за часів П.Порошенка, але була грубо припинена низкою судових рішень у часи Зеленського.

Його оточення стверджує, що чинний президент завчасно знав про рішення КСУ, які мали зруйнувати антикорупційну архітектуру, але свідомо не вчинив жодних дій в межах правового поля задля запобігання цій ситуації.

Усі подальші його кроки були лише імітацією діяльності через неабиякий суспільний резонанс, викликаний спробою зірвати антикорупційні реформи.

Таким чином влада може не словах, а на ділі продемонструвати відданість демократичним принципам та свою готовність боротися з корупцією, яка була чи не основною передвиборчою обіцянкою Зеленського та його «слуг».