Поточна аналітика

Обвальне падіння в промисловості уже другий рік поспіль триває не через коронавірус, а внаслідок неспроможності нинішньої влади

У січні 2021 року промислове виробництво знову скоротилося на 4%. Причому це відбулося порівняно із січнем 2020 року, коли при владі уже також були «слуги», а виробництво в галузі також упало на 4,9% порівняно із січнем 2019-го року.

У результаті обсяг виробництва промислових товарів уже майже на 9% нижчий, аніж він був за часів президентства Петра Порошенка на початку 2019-го року.

Причому ситуацію для нинішньої влади рятує холодніша, аніж минулі роки, зима, адже до промислового виробництва включаються і показники енергетики.

Натомість у власне переробній промисловості спад не лише значно глибший, аніж загалом по галузі (-6,5%), але й більш як удвічі прискорився порівняно із січнем минулого року (тоді було -2,8%).

Усе більш катастрофічна ситуація у найбільш високотехнологічних галузях української промисловості. Зокрема у машинобудуванні обсяги виробництва уже майже на чверть менші, аніж були у січні 2019-го року (-22%).

Незважаючи на гостру нестачу вугілля на українських теплоелектростанціях, зростання його імпорту із Росії та збільшення споживання газу через холодну зиму видобуток українського вугілля у січні був на 5% меншим, аніж у січні 2020-го і на 23% меншим, аніж у січні 2019-го. А видобуток нафти й газу упав на 5% порівняно із показниками 2020-го.

І спроби списати стрімке погіршення показників в українській промисловості з початку року на січневий локдаун не вийде.

По-перше, тому, що обмеження не поширювалися на промислові підприємства.

По-друге, тому, що саме через неефективність нинішньої влади обвал економіки та промисловості в Україні виявився у кілька разів більшим, аніж у найближчих сусідів.

Зокрема при обвалі українського ВВП у 2020 році на 4,5% у Росії він скоротився лише на 3,1%, Польщі – на 2,8%, а у Литві – взагалі на 1,3%. Навіть в охопленій масовими акціями непокори Білорусі економіка у 2020 році втратила лише 0,9% ВВП.

І це при тому, що в більшості із цих країн частка сфери послуг, яка найбільше постраждала від карантинів минулого року, в структурі економіки є значно вищою, аніж в Україні

При спаді промислового виробництва в Україні за підсумками 2020 року на 5,2% у Польщі воно скоротилося у 5 разів менше – всього на 1%, у Росії також майже удвічі менше, аніж в Україні – на 2,9%.

Якщо у сусідній Польщі у грудні 2020 року обробна промисловість продемонструвала стрімке зростання на 12,8% порівняно із груднем 2019-го. Тоді як в Україні продовжувався її занепад.