Поточна аналітика

Курс антиреформ в Україні у часи економічного спаду і пандемії

  • Вчора Прем’єр-міністр Д.Шмигаль заявив, що Україна «швидко зближує позиції з МВФ… Україні вдалося суттєво просунутись у виконанні своїх зобов’язань».
  • Україна не зближує позиції з МВФ. Україна якраз відкинута від співробітництва з МВФ. У кінці березня 2020 року президент Володимир Зеленський заявив, що розраховує на збільшення програми з Міжнародним валютним фондом до 8 мільярдів доларів. Також тоді В.Зеленський наголосив, що Україна може отримати спільно від Світового банку, МВФ та ЄБРР «щонайменше» 10 млрд.дол. Сьогодні з того часу минуло вже 7 місяців, жодних зрушень в отриманні кредиту ні МВФ, ні СБ, ні ЄБРР немає. Невідома також доля 1,2 млрд.євро, які ЄС мала виділити Україні на боротьбу з коронавірусом. Як наслідок, гривня на міжбанку і в обмінних пунктах б’є рекорди, інфляція з’їдає зарплати. 
  • Після ініціатив, реалізованих через суди (справа депозитів Суркісів) і через Конституційний суд – зупинення судової реформи, скасування антикорупційних реформ, спроби Мінекономіки скасувати систему електронних закупівель «Прозорро», наступ на антикорупційні органи НАБУ, САП, спроби скасувати реформи у Міносвіти (чому підтвердження – звернення Єврокомісії до Міносвіти у зв’язку зі спробою чинного керівництва Міністерства зупинити реформу освіти, скасувавши директорати, відповідальні за реформування системи освіти) – всі ці заходи вписуються у ту політику, за яку МВФ ніколи не дасть дешевих кредитів.
  • За цей курс антиреформ Україна може поплатитися не лише блокуванням міжнародних кредитів, а й втратою безвізу та зупинення Угоди про вільну торгівлю з ЄС. Адже антикорупційні реформи – це ключове зобов’язання України при підписанні Угоди про асоціацію з ЄС.