Поточна аналітика

Занепад української економки поглиблюється навіть усупереч поліпшенню кон’юнктури на світових ринках

Мінекономіки, за підсумками січня 2021 р., зафіксував поглиблення падіння української економіки. Якщо у січні 2020 року, теж за чинної влади, ВВП упав всього на 0,5%, то у січні 2021 року – уже на 2,6%.

Водночас, скорочення зведеного індексу виробництва товарів та послуг за основними видами економічної діяльності (ЗІВ) у січні 2021 року було ще глибшим і сягнуло 4,0% (у січні 2020 року – було падіння на 2,5%).

Хоч в Мінекономіки намагаються перекладати відповідальність за поглиблення спаду на січневий карантин, однак глибина падіння у розрізі різних секторів свідчить, що це не так.

Наприклад, значно глибшим, аніж у середньому по економіці, виявилося падіння у промисловості та сільському господарстві, які не мали жодних обмежень під час січневого локдауну.

Спад промислового виробництва загалом склав 4%, а у переробній промисловості – навіть 6,5%. В сільському господарстві він сягнув 5,7%. Таких провалів у січні український агросектор не знав уже багато років.

Обвалилося навіть виробництво в харчовій промисловості – на 8,4%. Це удвічі більше, аніж у промисловості загалом.

І це при тому, що в роздрібній торгівлі продовжувалося хоч і уповільнене зростання. Українці не стали менше їсти, однак все більше купують імпортні харчі.

В машинобудуванні спад взагалі сягнув 9,8%, а в текстильній промисловості – навіть 15,2%.

В Мінекономіки у своєму ж таки звіті визнають, що обвал в українській промисловості відбувається на тлі того, що «на світових товарних ринках наразі спостерігається покращення цінової кон’юнктури».

Тобто українська індустрія усе більше розвивається проти загального світового тренду на поліпшення ситуації.

І причини цього криються лише у провальній політиці нинішньої української влади, яка не здатна відстоювати національні економічні інтереси.

Врешті, фіксується обвал не лише поточних економічних показників за січень. Індекс очікувань ділової активності, за результатами опитувань у січні 2021 р., також знизився до 37,6 пунктів проти 45,5 п у грудні 2020 року.

Це свідчить, що підприємці не бачать «світла в кінці тунелю» за нинішньої влади і її економічної політики.