Поточна аналітика

Уряд не контролює поширення захворювання на COVID-19 в Україні

Система тестування перестала бути інструментом виявлення коронавірусу, а лише найбільш важких хворих.

Якщо станом на 27-28 листопада в Україні було зроблено відповідно 72,8 та 67,3 тис тестувань та виявлено 16,2-16,3 тис підтверджених випадки захворювання на Сovid-19, то 11 січня кількість тестувань – 16 тис, а виявлених за його результатами підтверджених випадків до 4,3 тис.

Про те, що зменшення захворюваності на Covid-19 є наслідком різкого зменшення кількості тестувань, а не реального зменшення чисельності хворих, свідчить висока кількість госпіталізацій. Якщо 27-28 листопада було 2070 і 1639 госпіталізацій відповідно, то 11 січня при нібито у 4 рази меншій кількості підтверджених випадків хвороби – 1370 госпіталізацій

А станом на 9 січня при 4,8 тис підтверджених тестами випадків ми взагалі мали понад 2,4 тис госпіталізацій.

У результаті в Україні сьогодні кількість підтверджених хворих становить понад 25% від зроблених за добу тестів, хоча ВООЗ рекомендує не більше 5%. І ситуація різко погіршилася навіть порівняно з кінцем листопада.

Фактично ми сьогодні спостерігаємо ситуацію, коли замість завчасно виявляти хворих та зупиняти поширення ними коронавірусу, чиновники сидять і чекають, поки люди самі будуть тестуватися.

Оскільки це складно або дорого, то усе менше українців, окрім тих, які перебувають у критичному стані, йдуть на це. Люди, котрі мають хворобу в легкій та середній формі, у більшості не звертаються до лікарів і не роблять тести через складність процедур та дорожнечу.

Як нещодавно розповіла ВВС News Україна 37 річна мати однієї із школярок: «Першою захворіла донька. Ми вже тоді знали, що в класі є хворі, всіх відправили на карантин. Потім через чотири дні захворіла я, і симптоми були важчі, потім ще через кілька днів – чоловік. Тест за 900 гривень і рентген з нас трьох зробила лише я, оскільки почувалася найгірше. І я знаю, що подібна ситуація була у принаймні десяти сім’ях учнів класу».

Для реальної картини захворюваності в такій країні як Україна слід робити близько 200 тисяч тестів на добу, а не близько 20 тис. як це відбувається останнім часом. Проте владі простіше малювати потрібну статистку, щоб виправдовувати ефективність запроваджуваних нею обмежень – спочатку у вигляді карантину вихідного дня, а потім і того потворного локдауну, який сьогодні так болісно і вибірково б’є по малому бізнесу.