Поточна аналітика

Уряд провалив співпрацю з МВФ

  • Україна виконала лише чотири з 10 структурних маяків програми МВФ. Про це розповів міністр фінансів Сергій Марченко в інтерв’ю “Мінфіну”. Зокрема, за його словами, проведена робота по скороченню непрацюючих кредитів. Наприклад, у вересні частка проблемних кредитів (NPL) у банківському секторі зменшилася з 48% до 45,6%. Також з його слів запущений ринок газу для приватних споживачів, які тепер можуть самостійно вибирати постачальника газу. Також виконані завдання по реформуванню митниці і податкової – створені єдині юридичні особи, вдосконалений статут НАК «Нафтогаз» і внесені зміни в положення, яким регулювалися заробітні плати наглядових рад і правлінь державних компаній.
  • Виконання ще двох структурних маяків остаточно оформлюються: найближчим часом Нацбанк внесе в парламент законопроект про банки і банківську діяльність. А ще МВФ цікавлять кошти фонду covid – яким чином і на які потреби вони використовуються.
  • Хоча варто зазначити, що не тільки МВФ цікавить кошти фонду covid, але і усіх українців, оскільки видно, що ці кошти витрачаються зовсім не на боротьбу з пандемією і подолання наслідків розповсюдження коронавірусу.
  • Міністр також зазначає, що важливими для співпраці МВФ є антикорупційна реформа, яка заблокована рішенням КСУ.
  • Діяльність, а часом і бездіяльність влади негативно впливає на переговори України з МВФ, з Європейським союзом, з Світовим банком. Існує ризик не тільки в тому, що ми можемо не отримати кошти за цими програмами. Є ризик того, що Україну можуть поставити перед необхідністю достроково повернути раніше взяті позики.
  • За словами міністра, фіскальний розрив в цьому році може скласти $ 3,5 млрд. без траншу МВФ. Крім того, до бюджету на 2021 рік заклали $ 1,5 млрд. від МВФ. Ще в цьому році планувалося два транші по $ 700 млн. від МВФ.
  • Співпраця з МВФ і іншими міжнародними фінансовими організаціями є яскравим прикладом і маркером ефективності (а точніше неефективності) роботи уряду України сьогодні. Можна багато обіцяти про підвищення соціальних стандартів і відсутність проблем, або ж можна розповідати, що усе в країні під контролем, але міжнародних партнерів не обдуриш. Є чіткі зобов’язання і є чіткі критерії досягнення тих чи інших реформ. Якщо їх не має, а за словами міністра виконано лише 4 з 10 критеріїв, то і подальша співпраця з міжнародними організаціями буде призупинена.