Поточна аналітика

Розповіді влади про активну кредитну підтримку інвестицій в економіку – фейк

Програма пільгового кредитування «5-7-9» понад рік тому презентувалася нинішньою владою як спосіб стимулювати створення нових бізнесів та робочих місць, заохочення збільшення інвестицій в економіку

Натомість останні звіти Мінфіну про перебіг її виконання не можуть приховати, що за фасадом загальних цифр криється повний провал у досягненні поставлених завдань.

Наприклад, за рік від старту програми пільгового кредитування бізнесу «5-7-9» було видано кредитів на загальну суму в 25,5 млрд грн. Проте 13,3 млрд грн з них становило рефінансування раніше взятих бізнесом позик, а ще 7,7 млрд грн – кредити на поповнення оборотних коштів.

Натомість кредити на капітальні інвестиції за рік склали лише 4,5 млрд грн або 18% виданих бізнесу у рамках програми коштів.

Та й левову частку усіх кредитів отримали компанії агросектору (54% усіх кредитів). Що явно не сприяє перебудові структури української економіки у напрямку збільшення виробництва товарів із вищою доданою вартістю.

Причому з часом структура кредитування лише погіршується.

Наприклад, протягом крайнього звітного тижня за даними Мінфіну із 1422 млн грн усіх виданих кредитів левову частку (985 млн грн) було надано на поповнення оборотних коштів. А сума інвестиційних кредитів склала всього 98 млн грн, тобто уже всього 7% усіх виданих порівняно із 18% за увесь час дії програми.

На тлі цієї малодієвої програми за нинішньої влади загальна ситуація різко погіршується як з кредитуванням українського бізнесу, так і з обсягом зроблених ним капітальних інвестицій.

Зокрема, усі капітальні інвестиції в економіку України у 2020 році скоротилися до 419,8 млрд грн порівняно із 526,3 млрд грн, які були зроблені у 2018 році.

А в машини і обладнання вони скоротилися відповідно до 132,2 млрд грн із 174,2 млрд грн у 2018-ому.

Сума кредитів виданих банківською системою бізнесу («не фінансовим корпораціям») за рік – з січня 2020-го по січень 2021 року (за який наразі опубліковані останні дані) не лише не зросла, але й зменшилася більш як на 20 млрд грн – із 743,4 до 723,3 млрд грн.

І це попри видані за цей час 25 млрд грн за програмою «5-7-9».