Поточна аналітика

Міжнародна реакція на переслідування П.Порошенка свідчить про можливе застосування санкцій проти команди Зеленського

  • Незаконні дії команди Зеленського, які мають на меті «посадити» П’ятого Президента України, можуть мати неочікувані наслідки для команди Зеленського – проти представників чинної влади можуть бути застосовані міжнародні санкції. «Список Порошенка» може стати українським аналогом «списку Магнітського» – на сьогодні санкції проти фігурантів «списку Магнітського» вже схвалили Латвія, Литва, Естонія, Канада, Велика Британія та США.
  • Варто відзначити, що 14 березня 2020 року Європарламент прийняв резолюцію про створення нового швидкого режиму санкційного реагування на рівні ЄС для заморожування активів та заборони видачі віз особам, які беруть участь у серйозних порушеннях прав людини.
  • На сьогодні на міжнародному рівні зроблено низку політичних заяв про політичне переслідування, які, як правило, передують запровадженню санкційному режиму. Зокрема, 11 червня попередив про реагування ЄС на політичне переслідування П.Порошенка екс-премєр-міністр Швеції і один з авторитетів європейсьокї політики Карл Більдт, 12 червня про неприпустимість політичного переслідування П.Порошенка йшлося у спільній заяві голови делегації Європарламенту у парламентському комітеті асоціації Україна-ЄС Вітольда Ващиковського, голови делегації Європарламенту в парламентській асамблеї ЄВРОНЕСТ Андрюса Кубілюса і віцеголови делегації Європарламенту у парламентському комітеті асоціації Україна-ЄС Траяна Бесеску; 16 червня авторитетний аналітик, провідний західний експерт з питань економіки Східної Європи, співробітник Атлантичної ради Андерс Аслунд назвав ганьбою для влади переслідування П.Порошенка; відомий канадський журналіст та блогер Майкл МакКей пише, що політичні переслідування П.Порошенка створюють кризу друзів України та про можливе покарання санкціями адміністрації Зеленського. Ще раніше аналогічні заяви робив Другий голова Європейської ради Дональд Туск.
  • Зважаючи на останні заяви авторитетних фігур в євроатлантичному світі, які однозначно відносять більше 20 кримінальних проваджень проти П.Порошенка до політичного переслідування, вже після перших судових рішень проти Порошенка можна очікувати міжнародної реакції з накладення санкцій проти чиновників Офісу Президента України, Офісу Генерального прокурора, Державного бюро розслідувань та суддів.
  • Очевидно, команда Зеленського не прорахувала всіх ризиків кримінального переслідування П.Порошенка і саме тому зараз потрапила у політичний цугцванг – кожен її хід буде погіршувати її позиції. Адже спочатку у 2019 році кримінальне переслідування П.Порошенка розглядалося як спосіб витіснити його з української політики через «грузинський сценарій», – коли колишній Президент держави емігрує, рятуючись від кримінального переслідування. Але П.Порошенко – не Саакашвілі, він не емігрував, не вивіз з України сім’ю, а продовжив активну політичну діяльність. На сьогодні в умовах жорсткого пресингу кримінальним переслідуванням рейтинг «Європейської солідарності» і особисто Порошенка перевищив показник, який партія і П.Порошенко отримали на останніх президентських і парламентських виборах і складає, за найскромнішими підрахунками, 16,5%. Після відходу Вакарчука з ВРУ треба очікувати зростання підтримки «ЄС» і П.Порошенка як безальтернативної потужної проукраїнської сили.
  • У 2019 році з відставкою очільника ДБР Р.Труби команда Зеленського мала можливість «відіграти» ситуацію, припинити кримінальне переслідування П.Порошенка. Але з різних причин – ненависть некомпетентного Зеленського до професіонала Порошенка, бажання втримати зникаючий рейтинг, російський вплив тощо – команда Зеленського продовжила абсолютно безперспективну лінію боротьби з П.Порошенком. І сьогодні стоїть команда Зеленського на порозі міжнародних санкцій.