Поточна аналітика

Обіцянка підвищити зарплати вчителям – не виконана

  • Чергова обіцянка влади про підвищення зарплат учителям, яка навряд чи буде виконана. За словами міністра освіти і науки України С. Шкарлета, з 1 січня оклади вчителів збільшаться на 20%.
  • Однак на початку жовтня Федерація профспілок України опублікувала проект постанови Кабінету Міністрів, якою пропонується відкласти на рік підвищення заробітної плати вчителів до 3 прожиткових мінімумів громадян.
  • У пояснювальній записці зазначено, що проект відкладений «до стабілізації фінансово-економічної ситуації в країні». Причина – «відсутність неінфляційних джерел фінансування на реалізацію постанови Кабінету Міністрів України від 10.07.2019 №822».
    • «При відсутності у 2020 році коштів на реалізацію цієї постанови його введення було відстрочено на рік, тобто до 31 грудня 2020 року (постанова Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2019 №1044)», – йдеться в записці.
  • Для реалізації програми підвищення заробітної плати вчителям у 2021 році необхідно було б знайти 50 млрд. грн. Але в Кабміні вирішили, що простіше в документі замінити терміни підвищення з кінця 2020 року на кінець 2021 року.
  • Попри обіцянки Зеленського та влади, фінансування освіти і виплат вчителям найімовірніше не відбудеться.
  • Більше того, протягом року було скорочення фінансування освіти та науки.
    • 13 квітня внесли зміни до держбюджету-2020 року, якими, зокрема, скоротили фінансування Міносвіти на 1,9 млрд. гривень (з 44,6 млрд. грн. до 42,8 млрд. грн.) і низку освітніх субвенцій з держбюджету місцевим бюджетам на 3,1 млрд. грн. (з 87 млрд. грн. до 83,9 млрд.)
  • Щодо фінансування освіти і зарплат вчителів варто нагадати обіцянки Зеленського, які він давав раніше, і які вже не були виконані.
    • Партія «Слуга народу» в своїй програмі пообіцяла запровадити базове матеріальне забезпечення педагогів на рівні трьох мінімальних зарплат. Аналогічну обіцянку давали і мажоритарники від СН: Олександр Скічко, Євген Шевченко, Анна Пуртова, В’ячеслав Рубльов та інші. Крім того, «слуги народу», обрані в одномандатних округах, обіцяли домагатися запровадження доплати педагогам за кваліфікацію і стаж (зокрема, Богдан Яременко, Олександр Дубинський, Максим Бужанський, Максим Перебийніс, Олександр Ткаченко).
  • При цьому також варто нагадати, що обіцянки Президента П. Порошенка і, відповідно, уряду за час його президентства щодо підвищення зарплат вчителів – виконувалися.
  • Також варто нагадати, у липні 2019 року уряд прийняв Постанову, якою почав виконання положень законів про освіту. Передбачалося з 2020 року збільшення оплати праці педагогічним, науково-педагогічним та науковим працівникам закладів та установ освіти і науки до 2023 року.
    • Згідно з цією Постановою, найменший розмір посадового окладу (ставки заробітної плати) педагогічних працівників з 1 січня 2020 р мав скласти 2,5 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 1 січня 2020 р. З 1 січня 2021р. – 3 розміри прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 1 січня 2021р.; з 1 січня 2022 року – 3,5 розміри прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 1 січня 2022г.; з 1 січня 2023 року – 4 розміри прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 1 січня 2023 року.
  • Але у грудні 2019 уряд Гончарука призупинив постанову уряду Гройсмана про зарплату вчителів. Попри усі заяви про турботу влади про вчителів, зарплати освітян залишаються одними з найменших в країні – близько 71.8% від середньої зарплати по економіці в країні. І заборгованість по зарплаті в освіті протягом року теж зростала.