Поточна аналітика

Другий уряд Зеленського прикрашає статистику, замовчуючи проблеми з бюджетом

Нещодавно прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що у 2020 році було перевиконано заплановані доходи державного бюджету «навіть попри те, що коли наш уряд прийшов у березні, то відставання по доходах становило майже 40 млрд. грн».

За його словами, збільшення доходів бюджету стало нібито можливим завдяки тому, що вперше держава почала ефективно боротися з різними схемами та скрутками. Відтак, податкові органи зібрали на 60 млрд. грн. більше, аніж очікувалося.

Насправді ж усе значно простіше. Через свою нездатність виконати ухвалений наприкінці 2019 року бюджет на 2020 рік уряд Шмигаля у квітні просто різко на 119,7 млрд грн занизив плановані доходи бюджету.

І саме це, а не міфічні успіхи у боротьбі зі схемами дозволи начебто перевищити планові доходи. Проте, якщо порівняти доходи 2020 року із передбаченими початковим варіантом державного бюджету на 2020 рік, то матимемо навпаки – величезне недовиконання.

Аналогічна ситуація спостерігається із заявою прем’єр міністра про те, що промислове виробництво в Україні у листопаді майже відновилося до рівня 2019 року.

Справді, його показник у листопаді був всього на 0,3% нижчим, аніж у листопаді 2019 року. Однак цей результат досягнутий виключно в результаті того, що у листопаді 2019 року країною уже керували «слуги», а промислове виробництво з кожним місяцем дедалі більше падало.

Якщо ж порівняти показники з 2018 роком, то виявиться, що спад у промисловості лише пришвидшується. Якщо у липні 2020-го воно було меншим на 2,6%, у вересні — уже на 4%, а у листопаді — взагалі на 6,2%. Як наслідок, випуск промислової продукції відкинуто нижче рівня 2016 року.

Але апогеєм знущання нинішньої влади з українців можна вважати все ж спроби переконати, що підвищення майже удвічі тарифу на електроенергію для найбідніших українців, які споживають до 100 кВт*год на місяць, виявляється є насправді благом і проявом піклування про них з боку урядовців. Аргумент цинічний і простий – могли б підвищити і з 0,9 грн. до 3,3 грн., а підвищили «лише» до 1,68 грн. за кіловат.

І справді могли б. Адже ціни на газ же зросли менш як за пів року – з липня по січень більш як утричі (від 3 грн. за кубометр до 9,9 грн. за кубометр без вартості розподілу). Але не потрібно тримати українців за дурнів. Їх оцінка подібних успіхів «слуг» адекватна – за даними соцопитувань, 52% респондентів заявили, що за минулий рік їх матеріальне становище погіршилося і лише 1,2%, що воно значно поліпшилося.