Поточна аналітика

Щоб переконати українців у тому, що таки знизили тарифи нижче, аніж при Порошенку, у Зеленського продовжили брехати

Представники влади намагаються будь-що переконати українців, що вони таки здійснили власні обіцянки про нижчі, аніж за Порошенка, тарифи.

Під час засідання уряду прем’єр-міністр Денис Шмигаль особливо наголошував, що «максимальна ціна на газ, яка встановлена зараз урядом на 1,5 грн. нижча, аніж та, яка була під час опалювального сезону 2018-2019 років», коли президентом України був Петро Порошенко. Відтак, за словами Шмигаля, нібито «середня платіжка буде для українців десь на 500 грн. менша, аніж тоді».

Однак насправді українці самі незабаром зможуть переконатися в брехні нинішньої влади. Адже насправді платіжки, які українці отримуватимуть після «зниження ціни» від Зеленського насправді будуть БІЛЬШИМИ, А НЕ МЕНШИМИ, аніж за часів президенства Петра Порошенка.

Пояснення просте: у сезоні 2018-2019 років до ціни 8,55 грн. була включена і вартість транспортування, а зараз – це окремий відчутний рахунок.

Тому навіть з урахуванням обіцяного представниками влади обмеження тарифу на транспортування на рівні 1,79 грн. за м3, сукупна ціна кубометру газу складатиме 8,78 грн за м3 (6,99+1,79) з вартістю доставки, що безумовно більше, а не менше, аніж 8,55 грн. за м3, які були за президенства Петра Порошенка.

Причому це відбувається в той час, коли ціни на європейському ринку, навпаки, знизилися.

Під час засідання уряду Шмигаль заявив, що без рішення уряду тарифи могли зрости до 12 грн. за м3, пояснюючи це тим, що на біржах у Європі ціни на газ уже наближаються до 350 доларів за кубометр.

Але тут ми знову маємо яскравий приклад брехні чинної влади. Адже це у жовтні 2018-го, на початку опалювального сезону 2018-2019-го років, коли за президентства Петра Порошенка і було встановлено тариф у 8,55 грн, на хабі TFT вони перевищували 30 євро за мегават або $360 за тис м3.

Натомість зараз ціни на європейських хабах є нижчими. Наприклад, 17-18 січня 2021 року вони становили всього 20,4 євро за мегават, тобто $260 за тис м3 за поточним курсом.

Можливо, звісно, у владі знову просто не зуміли правильно порахувати, як це уже відбулося із обіцяними 4 тис доларів заробітної платні вчителям.

Але більш ймовірно просто не можуть припинити брехати. Особливо в умовах, коли в іншому випадку доведеться визнати, що замість обіцяного Зеленським зменшення тарифів насправді відбулося їх збільшення. І визнати, що маючи можливість влітку заповнювати сховища за середньої ціни імпорту газу в травні-серпні всього $102,7 (дані Держстату), у владі намагаються тепер переконати українців, що газ по 6,99 грн або майже по $250 за м3 – це начебто щедрий подарунок від Зеленського.