
Послідовність і логіка в оборонній сфері – серйозні чинники національної безпеки. Але ці чинники – явно не є «коником» чинної влади. Відома історія зі звільненням міністра оборони А.Тарана, коли спочатку в ОП всіляко заперечували можливість його відставки, а потім різко змінили свою думку.
Наразі така ж ситуація відбувається у сфері відання Укроборнпрому, а саме на важливому для обороноздатності країни харківському танковому заводі ім. Малишева (ЗіМ). Наразі одне з ключових держпідприємств у сфері виготовлення бронетехніки в Україні вже понад місяць перебуває без керівника. І поки що не спостерігається зрушень у вирішені цього питання. Принаймні, на сайті ЗІМ станом на 10:00 19 листопада 2021 р. будь-яка інформація про керівника цього держпідприємства відсутня.
- Раніше анонсоване призначення генеральним директором ДП «Завод імені В.О. Малишева» Якова Мормила (очолював ДП «Харківське конструкторське бюро з машинобудування імені O.O. Морозова») так і не відбулося.
- З інформацією Defense Express, очолити важливе підприємство може маловідомий в оборонному секторі промисловості Олег Винник, який раніше був директором на ПАТ «Дніпроважмаш» (у 2018-2019 роках) та Дніпровському автобусному заводі (у 2011-2014 роках). Тобто раніше ніколи не займався виготовленням бронетехніки.
Попередній гендиректор ЗіМ Василь Крилас був звільнений ще 13 жовтня цього року (призначений у січні 2020 р., тобто вже з числа «нових облич» Зеленського). При цьому навесні «Укроборонпром» подовжив йому річний контракт, оскільки він мав забезпечити виконання замовлень для Пакистану щодо ремонту танкового парку Т-80УД на суму у $85,6 млн. Для держпідприємства і для України вкрай важливо вчасно виконувати ці зобов’язання.
Прес-служба «Укроборонпрому» необхідність зміни Криласа пояснює підвищенням «вимог до компетенцій та досвіду майбутнього очільника підприємства, які відповідають новим стратегічним викликам».
Однак однією з версій його відсторонення є провал ЗіМом замовлення на виготовлення «парадного» танку БМ «Оплот» та 10 одиниць Т-64БМ2, якими хотів похизуватися Зеленський на військовому параді на честь 30-річча Незалежності.
- «Оплот» для участі в військовому параді дороблювали в авральному порядкуз залученням працівників інших держпідприємств Харкова, але машина вийшла з ладу перед другою репетицією й не брала участі заході.
Завадити виробництву «парадного» танка міг якраз контракт з Пакистаном, на виконання якого були кинуті всі сили.
Нагадаємо, що у листопаді 2019 року після відвідин Харківського танкового заводу імені Малишева (ЗіМ), Зеленський був «шокований» інформацією про те, що ЗіМ з 2009 року випустив «лише один танк для Збройних сил України». Вочевидь, Зеленський мав на увазі, що за 10 років для ЗСУ було побудовано лише один танк «Оплот». Або він «забув», що за 5 попередніх років на ЗіМ було проведено глибоку модернізацію 85 танків Т-64 або Т-80. Тобто за ціну одного Оплоту – 10 модернізованих танків.
Піарники Зеленського та провладні ЗМІ подавали все так, ніби після відвідин Зеленського на заводі Малишева мали масово розпочати робити танки. Але після відвідин Зеленського нічого особливо не змінилося. Лише через більше як рік, у січні 2021 р., ЗіМ отримав замовлення на виготовлення… одного танку «Оплот», та й то у винятково для участі у парадах. Саме через нього ЗіМ нині без керівника.