Поточна аналітика

Торгівля рф з азійськими країнами усе більше згортається

У зовнішньому товарообігу росії, який за підсумками 2023 року склав $710 млрд, 62% припали на азійські країни. Питома вага ЄС та США у зовнішній торгівлі рф склала лише близько 25%.

При цьому більше 1/3 всього товарообігу уже сконцентровано на одному лише Китай (понад $246 млрд за минулий рік). До трійки основних ринків збуту рф також увійшли Індія (на $64,9 млрд) та Туреччина ($56,5 млрд).

Товарообіг із колись одним із найбільших торгових партнерів рф – Німеччиною – обвалився до рівнів таких країн як Об’єднані арабські емірати чи Узбекистан.

Проте останнім часом внаслідок посилення контролю за дотриманням санкцій з боку США експорт товарів з рф до Туреччини та Індії також стрімко падає.

Згідно з опублікованими попередніми даними Міністерства торгівлі Туреччини, експорт до росії в першому кварталі 2013 року зменшився на 33,7% порівняно з аналогічним періодом 2023 року.

На даний момент найсильніше постраждав експорт до рф верстатів, паливних насосів і електромоторів. Загалом же по продукції турецького машинобудування (яка часто мала подвійне призначення) експорт із пікових показників у $991,4 млн у грудні 2022 р оку обвалився уже до $554 млн у січні 2024 року.

Падіння експорту означає, що санкції США та ЄС стають дедалі ефективнішими навіть у випадку таких країн, як Туреччина.

Згортаються можливості росії і на японському ринку. Товарообіг рф із цією далекосхідною країною G-7 торік склав близько $15 млрд. Проте санкційний тиск з боку Токіо поволі посилюється.

Наприклад нещодавно влада Японії розширила санкції проти росії, заборонивши постачання в країну 164 видів товарів, у тому числі автомобільного моторного масла, літієвих акумуляторів, пластмас та сталевих виробів.

Також Японія розширила імпортні санкції, включивши до них нетехнічні алмази російського походження. Експортні обмеження почнуть діяти з 17 квітня, а до 10 квітня мінекономіки країни готується конкретизувати списки заборонених до постачання в росію товарів.

І це при тому, що ще раніше уряд Японії заборонив експортувати до росії фрезерні та токарні верстати з числовим програмним керуванням, вакцин, медобладнання, роботів, а також запчастини та деталі для машин. Також минулого року Японія обмежила постачання на російський ринок автомобілів з двигунами понад 1,9 л, гібридних машин та електрокарів. Під обмеження також потрапили потяги, вироби із металів, скла та тканини.