Поточна аналітика

Цього тижня минає 2 роки з того часу, як Зеленський «призначив» «вбивць» Павла Шеремета – і досі жодної відповідальності за це не поніс

а виборчих дебатах у квітні 2019 року Зеленський ставив питання тодішньому Президентові України П.Порошенку: «Чому підривників автомобіля Шеремета не можуть знайти кілька років?». Сьогодні час перебування на посту президента Зеленського (травень 2019 – грудень 2021 року) майже зрівнявся з часом перебування П.Порошенка на посту Президента України від часу вбивства Шеремета (липень 2016 – квітень 2019 року), але вбивць Шеремета ми так і не побачили. При тому, що на час приходу до влади Зеленського МВС розслідували цю справу кілька років.

Але відповідати Зеленський має не лише за те, чому досі не знайдено вбивць Павла Шеремета. Бо з вини Зеленського ми отримали ще кількох постраждалих від вибуху 20 липня 2016 року – музиканта, сержанта Сил спеціальних операцій Андрія Антоненка, військового медика Яну Дугарь та волонтерку і дитячого хірурга Юлію Кузьменко. Ці люди відсиділи різні терміни в СІЗО: Ю.Кузменко відсиділа 8 місяців в СІЗО і вийшла під домашній арешт лише у серпні 2020 року, А.Антоненко вийшов з СІЗО під домашній арешт лише 30 квітня 2021 року, пробув за гратами майже півтора року.

12 грудня 2019 року Зеленський на брифінгу взяв на себе роль судді і оголосив українського патріота Андрія Антоненка, автора гімну ССО «Тихо прийшов, тихо пішов», дитячого хірурга Юлію Кузьменко, волонтера і бійця АТО-ООС Яну Дугарь «імовірними вбивцями» журналіста Павла Шеремета.

  • Тоді Зеленський фактично підписався під звинуваченням, де мотив «злочину» Антоненка був сформульований буквально так: «Досудовим розслідуванням встановлено, що Антоненко Андрій Сергійович, 02.10.1971 року народження, захопившись ультранаціоналістичними ідеями, культивуючи величність арійської раси, розмежування суспільства за принципом національної належності, прагнучи зробити свої погляди об’єктом уваги громадськості…».

  • Цей «мотив», як і все, що пов’язане з Зеленським, став справжнім інтернет-мемом.

12 грудня 2019 року Зеленський публічно оголосив: «Ймовірні вбивці сьогодні були затримані. Дуже багато відповідей, слава Богу, ми сьогодні отримали. Але є ще одне питання, хто замовник. Я впевнений, що на це питання знайдеться відповідь наступного разу. Я дуже хочу вірити, що це буде остання зустріч з приводу цієї дуже гучної справи, третя».

Попри таку впевненість Зеленського, справу до суду передавали дуже важко, з відтермінуванням. Через півтора місяці після оголошення Зеленським вбивцями трьох українських патріотів 29 січня 2020 року прокурор у справі про вбивство журналіста Павла Шеремета Сергій Зузака повідомив, що трьом підозрюваним та їхнім захисникам передали для ознайомлення прохання слідчих, які вели цю справу, до Офісу генпрокурора продовжити терміни досудового слідства до червня 2020 року.

  • Вже тоді це викликало нерозуміння: що ж там відправляти до дослідування на півроку, якщо президент Зеленський вже півтора місяці тому сказав, що ймовірні вбивці знайдені? Але до літа справу Шеремета так до суду і не передали.

11 лютого 2020 року в інтерв’ю агентству “Інтерфакс-Україна”, відповідаючи на запитання, чи не шкодує він про те, що прийшов на презентацію попередніх результатів розслідування, він сказав: “Я не жалкую, що прийшов. Я і тоді сказав, що є багато фактів, деякі з них серйозні, деякі слабші… Тому я називав “ймовірні” виконавці, “ймовірні” вбивці. Я був дуже радий, що ми зрушили таку серйозну справу”. Тоді ж Зеленський сказав, “якщо це неправда у справі Шеремета, якщо суд вирішить, що обвинувачення не обґрунтоване до кінця і не вистачає доказів, то всі правоохоронці, хто займався цим, вони вибачаться, як мінімум… Вони можуть вибачитися, якщо це просто була помилка, а якщо там були якісь спеціальні речі, то вибаченням не закрити таку справу».

Потім у червні 2020 року Зеленський сказав, що Шеремет – особиста відповідальність Авакова «і я йому казав, що хочу побачити, як це закінчиться”.

У пізніших коментуваннях справи Шеремета Зеленський знову все пробував спихати на Авакова: “Я про це не говорив, це складне питання. Якщо засудили незаконно, то ви знаєте, я серйозно говоритиму з міністром, чи може він залишитися, чи в такій ситуації ні, і він це знає. І ми розуміємо складність цього процесу” – сказав Зеленський 20 травня 2021 року під час прес-конференції. Тоді ж він визнав, що засудження «трійкою» у грудні 2019 року відбулося без доказів: «Доказів стовідсоткових ще немає про те, що вони невинуваті чи вони винуваті”, “Я не знаю, хто вбивця, повірте. Якби я знав – я б усе зробив, навіть те, що поза законом, щоб цих людей заарештувати. Чи це ті, що зараз під слідством, чи інші, чи ці, чи інші – я не знаю. На жаль. Мені дуже жаль, що ми втратили журналіста, будь-якого”.

Через два роки після сумнозвісного ноу-хау Зеленського визначати «вбивць» на прес-конференції, Зеленський має звітувати по справі Шеремета.

  • Він має відповісти, чому досі за стільки років не знайдено вбивць Шеремета,- або визнати, що він брехав людям, коли казав, що знайти вбивць журналіста так легко.

  • Він має відповісти за скалічені долі і скомпрометоване чесне ім’я Антоненка, Кузьменко, Дугарь.