Поточна аналітика

Центробанк рф знову підняв ключову ставку – з 19 до 21%

Центробанк рф знову підняв ключову ставку – з 19 до 21%. Тепер ключова ставка ЦБ рф вища того шокового, заборонного рівня (20%), до якого її було підвищено на самому початку повномасштабного вторгнення рф. У попередній раз на такому високому рівні ключова ставка ЦБ рф була у лютому 2003 р. (тоді це була ставка рефінансування)  – тобто 21,5 рік тому.

Зараз рф посідає 12е місце у світі за найвищою ключовою ставкою серед усіх країн світу. рф зараз лише трохи відстає від Ірану (23%), Сьєрра- Леоне (24,75%), Демократичної Республіки Конго (25%) і Малаві (26%), проте вже випереджає Ліван (20%), Анголу (19,2%), Ліберію і Пакистан (по 17,5%).

Показово також те, що представляючи рішення про підвищення ключової ставки ЦБ рф її керівниця Ельвіра Набіуліна напряму пов’язала це рішення із незапланованим підвищенням видатків федерального бюджету рф на цей рік.

«З вересня зростання цін прискорилося. Зросли і інфляційні очікування. Продовжувало різко зростати кредитування. Підприємства все частіше стикалися з проблемами щодо нарощування випуску товарів і послуг через обмеженість трудових ресурсів і високої завантаженості потужностей. Крім того було оголошено про додаткове підвищення поточних бюджетних видатків, а також про підвищену індексацію тарифів і зростання утилізаційного збору» – заявила Е.Набіуліна.

Тобто по суті Набіуліна заявила, що відповідальність за цей непопулярний крок лежить на уряді. Від мінфіну рф в бік ЦБ рф вже прилетіла «відповідь» – міністр фінансів Антон Сілуанов пояснив збільшення видатків цьогорічного федерального бюджету додатково на 1,5 трлн. рублів не лише зростанням витрат на війну проти України («всьо для фронта, всьо для побєди», як заявив міністр), але й тим, що через попередні збільшення ключової ставки ЦБ рф різко зросли витрати уряду на компенсації по вже виданих пільгових іпотечних кредитах, а також витрати на обслуговування облігацій федеральної позики (а нові рекорди ставок ОФЗ минулого тижня навіть змусили уряд тимчасово відмовитися від розміщення облігацій).

Але закиди міністра фінансів вбік ЦБ рф були ще відносно м’якими порівняно з тією атакою, яку на Набіуліну повів керівник Ростєха Сєргєй Чемезов (а Ростєх – це фактично третина воєнного бюджету рф) – прямо з трибуни совєта фєдєраціі.

«Серйозним гальмом для розвитку промисловості є рекордний розмір ключової ставки. Підприємствам просто невигідно користуватися банківськими позиками. Якщо ми продовжуватимемо так далі працювати, у нас фактично більшість підприємств стане банкрутами. Я не знаю жодного такого бізнесу з рентабельністю понад 20% – може хіба що торгівля наркотиками. Але навіть торгівля зброєю не дає такого прибутку» – заявив Чемезов.

Набіуліна зі свого боку вже теж відреагувала – пообіцяла відстоювати підвищення ключової ставки. І, мовляв, частина провини за підвищення ключової ставки лежить на самому Чемезові і його підприємствах, які через наявні проблеми з потужностями і трудовими ресурсами не можуть навіть повною мірою освоїти виділені державою кошти.

Тобто боротьба «жаб і гадюк» в середині російської влади через зростання ключової ставки, інфляції, банківських кредитних ставок, різко загострюється. Що може стати підставою для кадрових рішень – зважаючи на близькість Чемезова до Путіна, а також на те, що ЦБ рф не справляється зі стримуванням інфляції (хоча й не по своїй вині), більш імовірно, що посаду може втратити Набіуліна.

Ключова проблема, про яку обидві сторони воліють не говорити, – це те, що основа теперішніх економічних проблем рф напряму пов’язана з війною проти України.