Поточна аналітика

«Тисяча від Зеленського» – кризовий менеджмент рятівників його рейтингу

Зеленський продає людям «тисячу» в безготівковій формі, без бюджетного забезпечення і з розважальним цільовим призначенням.

Останні виборчі рейтинги, очевидно, викликали справжню істерику у Зеленського і його оточення. Як наслідок, 15 листопада Зеленський записав «відосик», яким анонсував: «Кожен, хто отримав, два щеплення, зможе отримати одну тисячу гривень. Швидко і зручно, тобто, через додаток “Дія”».

Ініціатива, оприлюднена Зеленським, не є чимсь особливим, такий прийом активно використовується в багатьох країнах. Але дуже погано, що Зеленський оголошує ініціативи не тоді, коли вони вже опрацьовані, а абсолютно сирі. При тому, що старт програми – вже через місяць.

Перше питання, яке виникає – а хто, який орган буде адмініструвати процес? Адже це величезний масив надання послуг – теоретично їх отримувачам можуть бути десятки тисяч українських громадян.

Але головне питання – джерела фінансування цього проекту «Вовиної тисячі». Власне, Зеленський мав б починати не з «відосика», а з доручення Кабінету Міністрів України  розробити  і внести до ВРУ проект Закону «Про внесення змін до Закону «Про Державний бюджет на 2021 р.», яким передбачити фінансування цього проекту, що мав би мотивувати людей до вакцинації.

На жаль, цього зроблено не було і доля цієї ініціативи може спіткати доля підвищення зарплат медикам, анонсованого у Посланні Президента до ВРУ у жовтні 2020 року. Тоді Зеленський також обіцяв, що у 2021 році мінімальна заробітна плата лікаря має бути 20-25 тис. грн, медичної сестри – 15 тис. грн, молодшого медичного персоналу – до 10-12 тис. грн. Все закінчилось тим, що не лише зарплати не підвищили, а й у 4 рази збільшилась заборгованість по зарплаті для медиків.

На сьогодні дві дози вакцини вже отримали більше 8,7 млн. осіб., Національним планом
вакцинопрофілактики COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, затвердженим розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12 квітня 2021 р. № 340-р, на період до 31 грудня 2021 року передбачена мінімальна кількість щеплень 47 878 388, тобто близько 24 млн. осіб (70% від планових) мають отримати 2 дози. Вже сьогодні для «мотивації» вакцинованих двома дозами треба 8,7 млрд. грн. За іронією долі з цих 8,7 млрд. грн. на сьогодні мали б найбільші виплати отримати виборці «Європейської солідарності», адже, за даними Українського Інституту Майбутнього, 32% виборців «ЄС» вже повністю вакцинувалися, 7% отримали першу дозу; з прихильників партії «Слуга народу» повністю вакцинувались лише 19%, 9% отримали першу дозу.

Загалом на реалізацію програми, оголошеної Зеленським, у 2021 році необхідно орієнтовно 24 млрд. грн. Звідки візьмуться ці кошти? Будемо сподіватися, не з запозичень.  Бо буде як з «Юліною тисячою», яку частково виплачували за рахунок запозичень. Як результат,  для того, щоб вкладники Ощадбанку СРСР отримали 6 млрд. грн., уряд і Мінфін фактично витратили 10,5 млрд. грн. державних коштів.

Правда, Зеленський сказав, що до кінця року на цю програму буде виділено близько 3 млрд. гривень, стільки ж – на початку 2022 року. Але це лише 6 млрд. грн., це навіть не покриває виплат людям, які вже вакцинувалась двома дозами. Іншими словами, це жодним чином в найближчі місяці не буде прямо мотивувати до щеплення.

Але, як можна зрозуміти з «відосика» Зеленського, малоймовірно, що хтось з українців отримає «живі гроші». Як сказав Зеленський «за ці кошти можна буде придбати абонемент у спортзал або фітнес-клуб, відвідати кінотеатр, театр, музей, концертний зал чи виставковий центр, або купити квитки для мандрівок всередині країни – на внутрішні або авіа, залізничні перевезення».

Невідпрацьованість порядку реалізації заявленої Зеленським ініціативи, ймовірно, приведе до дискримінації окремих груп людей.

  • Насамперед це стосується людей, у яких немає смартфонів. За окремими оцінками, в Україні третина користувачів мобільного зв’язку не мають смартфонів. Правда, Зеленський якось дуже мляво натякнув: «Держава забезпечить альтернативну можливість отримати тисячу гривень, зокрема людям похилого віку»;

Друга дискримінована категорія – мешканці сільської місцевості, малих міст. Там про спортзал або фітнес-клуб говорити важко, та й кінотеатр, театр, музей далеко не скрізь доступні. Тому вони «отоварити» «вовну тисячу» не зможуть.

До речі, ще один цікавий погляд на ініціативу Зеленського: а Зеленський подумав, що «вигоди» від вакцинування  пов’язані з ризиком інфікування? Бо спортзал, фітнес-клуб, кінотеатр, театр, музей, концертний зал чи виставковий центр, літак чи потяг – це додатковий ризик зараження у час пандемії.

Ми вже не кажемо про те, що під час пандемії пропонувати людям (які часто не мають грошей на продукт) тисячу гривень з цільовим призначенням піти в кіно чи поїхати відпочити, це те ж саме, що королева Марія-Антуанетта радила голодним парижанам: «Якщо у них немає хліба, нехай їдять тістечка!».