Поточна аналітика

У 2023 році ІТ-індустрію чекають неприємні податкові сюрпризи

За даними ЗМІ, вартість ІТ-послуг зросте одразу на 20 %, що може призвести до різкого зниження конкурентоспроможності українського продукту.

Із січня поточного року закінчилась дія пільги по операціям з програмною продукцією, які звільняються від оподаткування ПДВ. Так, до програмної продукції, операції з постачання якої звільнено від оподаткування ПДВ, раніше належали:

  • результат комп’ютерного програмування у вигляді операційної системи, системної, прикладної, розважальної та/або навчальної комп’ютерної програми (їх компонентів), а також у вигляді інтернет-сайтів та/або онлайн-сервісів та доступу до них;
  • примірники (копії, екземпляри) комп’ютерних програм, їх частин, компонентів у матеріальній та/або електронній формі, у тому числі у формі коду (кодів) та/або посилань для завантаження комп’ютерної програми та/або їх частин, компонентів у формі коду (кодів) для активації комп’ютерної програми чи в іншій формі;
  • будь-які зміни, оновлення, додатки, доповнення та/або розширення функціоналу комп’ютерних програм, права на отримання таких оновлень, змін, додатків, доповнень протягом певного періоду часу;
  • криптографічні засоби захисту інформації.

Із 1 січня 2023 року при постачанні програмної продукції підприємцям доведеться реєструватись платниками ПДВ, нараховувати та сплачувати податок.

80-85% витрат на створення ІТ-продуктів складає вартість послуг ІТ-спеціалістів. Вони включають заробітну плату робітників компанії або послуги спеціалістів аутсорсингу, які зареєстровані як ФОП.

  • У результаті, компанії фактично не мають податкового кредиту з ПДВ та не можуть знизити свої ПДВ-зобов’язання. Фактично, це означатиме збільшення вартості ІТ-послуг відразу на 20%, яке вплине на різке зниження конкурентоспроможність українського продукту.

Додатковим викликом для ІТ-індустрії 2023 року стане подвійне оподаткування. Частина ІТ-спеціалістів може залишитися за кордоном України та змінить свій резидентський статус та, відповідно, країну сплати податків. Оскільки більшість їх залишиться зареєстрованим ФОПами, українські податкові органи будуть намагатись оподаткувати отримані доходи в Україні. Це призведе до подвійного оподаткування і також може вплинути на розвиток ІТ-бізнесу в Україні.

За останні роки ІТ-індустрія стала одним з головних драйверів економіки України. У 2022 рік майже половина доходів від експорту послуг дала саме ІТ-галузь. Зростання ІТ-сектора забезпечили в не останню чергу сприятливі умови оподаткування. Вони стали більш конкурентоспроможними у порівнянні із іншими країнами.

86% ІТ-спеціалістів-ФОПів використовують третю групу єдиного податку. Багато приватних підприємців перейшли на сплату єдиного податку за пільговою ставкою 2%. Це фактично зменшило вартість цих послуг та зацікавило інвесторів. Проте, зараз у Податковому комітеті ВРУ часто звучать заклики до перегляду оподаткування ФОПів саме третьої групи, що значно погіршує середовище для цих підприємців.