Поточна аналітика

У владі визнали провал підготовки до опалювального сезону та готуються спалювати для виробництва електрики в рази дорожчий газ

8 листопада Нацкомісія, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), ухвалила постанову, якою визначено «Тимчасовий порядок придбання допоміжної послуги для забезпечення регулювання частоти та активної потужності в ОЕС України, а саме забезпечення резервів заміщення (третинне регулювання)».

Цей документ відкриває шлях для активно залучення до виробництва електроенергії в період її гострого дефіциту через брак вугілля та для балансування енергосистем ТЕС та ТЕЦ на газі.

Очікувана потреба в природному газі у виробників електроенергії може становити понад 200 млн м3 на місяць, що становить принаймні 1 млрд м3 блакитного палива до кінця опалювального сезону.

За нинішніх цін блакитного палива йдеться майже про $1 млрд. Однак це лише грошовий вимір провалу чинної влади у підготовці української енергетики до зими. Так би мовити прямий збиток завданий українській економіці і бюджету.

Іншою проблемою є те, що в умовах відсутності імпорту газу в Україну, який повністю припинився з 1 листопада, розраховувати доводиться лише на ресурси, накопичені в ПСГ.

А ті стрімко тануть. Лише за перші 10 днів листопада в умовах порівняно теплої погоди із ПСГ було підняти 506 млн м3 блакитного палива порівняно із 384 млн м3 за аналогічний період минулого року.

У результаті там наразі залишається лише 12,8 млрд м3 технологічно активного газу, який може бути піднятий для потреб споживачів.

Причому це відбувається не лише для забезпечення внутрішніх потреб, але й через експорт газу до ЄС. Який, за даними Укртрансгазу, лише за одну 8 листопада перевищував 21 млн м3. А загалом іноземним трейдерам належить майже 2 млрд м3, які за таких темпів експорту за кілька місяців повністю залишать Україну.