Поточна аналітика

У Зеленського планують зменшити виплати по безробіттю

Мінекономіки розробило законопроект, згідно з яким уряд планує урізати розмір допомоги з безробіття.

Згідно з текстом законопроекту, отримати допомогу з безробіття в розмірі залежно від страхового стажу зможуть ті застраховані особи, які мають не менше 12 місяців страхового стажу за останні 18 місяців, що передують даті реєстрації безробітним. Зараз такі терміни – 6 і 12 місяців відповідно. В цей же час ті, хто має 6 місяців страхового стажу за останні 12 місяців, отримають мінімальний розмір допомоги з безробіття. Розмір допомоги з безробіття визначатимуть у відсотках від середньої зарплати (доходу) залежно від страхового стажу, але не менше мінімального розміру допомоги з безробіття, встановленого правлінням Фонду для цієї категорії осіб: стаж до 5 років – 50% середньої з.п.; від 5 до 15 років – 60%; від 15 до 25 років – 70%; понад 25 років – 80%.

Влада «Слуг народу» діє у своєму репертуарі: як не у малого та середнього бізнесу забрати, так у найменш захищених верств населення. Однією з головний функцій Державного центу зайнятості є працевлаштування населення. Однак, судячи із статистики, ця функція виконується неефективно.

Кількість безробітного населення (за методологією МОП) у віці 15-70 років в середньому за 2020 рік, у порівнянні з 2019 роком, зросла на 187 тис. осіб та становила 1,7 млн осіб. Рівень безробіття населення (за методологією МОП) зріс з 8,2% до 9,5% робочої сили.

Крім того, держава ще й заганяє людей у безвихідь і створює умови для зростання безробіття. Зокрема, за інформацією лідера Незалежної профспілки гірників України, н.д. Михайла Волинця: Державні шахти знаходяться на межі банкрутства через штучно занижені ціни на їх вугілля.

«Шахти зараз нездатні виплатити зарплату шахтарям. Заборгованість із зарплати становить 1,5 млрд гривень. Через тиждень, через 4 дні, заборгованість збільшиться ще на 540 мільйонів і буде складати 2,1 млрд грн. Такої заборгованості ніколи ще не було».

Важкий рік карантину, коли підприємства були змушені звільняти своїх працівників через введенні карантинні обмеження, довів, що влада не має стратегічного бачення вирішення суспільних проблем і криз. Зростання безробіття, зростання заборгованості із заробітної плати лише є свідченням неефективного планування та не можливості уряду прорахувати ризики.

Ініціатива уряду щодо зниження виплат з безробіття може погіршити й так важкий соціальний стан найменш захищених верств населення та посилити соціальну напругу у суспільстві.