Поточна аналітика

Інвестпривабливість України впала до рівня перед Євромайданом

Доки Президент України розповідає про намір і далі «покращувати інвестклімат» держави, її привабливість для ведення бізнесу упала до показників, які спостерігалися за Януковича у переддень Євромайдану

Нещодавно у своєму відеозверненні до учасників Міжнародної конференції «Україна: інвестиційна гавань за часів змін» Володимир Зеленський заявив, що 2020 року під його керівництвом Україна здійснила історичні реформи, підтримавши бізнес-спільноту, і пообіцяв «продовжити створювати сприятливе середовище в Україні, щоб бізнес міг інвестувати, розширюватися і відкривати нові робочі місця».

Проте реальний бізнес оцінює ситуацію цілком протилежно і безпрецедентно стрімко згортає інвестиції.

Зокрема, за даними Європейської бізнес-асоціації, Індекс інвестиційної привабливості України упав до 2,4 із 5 можливих пунктів – рівня 3 кварталу 2013 року, який передував Євромайдану.

При цьому він почав стрімко скорочуватися саме за часів нинішньої влади. Наприклад, якщо у 2 півріччі 2018-го за президенства Петра Порошенка він становив 3,07, то у 2 півріччі 2019-го – 2,95, карантинному 1 півріччі 2020 – 2,51.

Частка опитаних керівників компаній, які вважають інвестиційний клімат в Україні несприятливим, зросла до 78% порівняно із 62% у першому півріччі 2020-го. А тих, хто вважає його нейтральним, зменшилася із 34% до 16%.

66% директорів помітили погіршення інвестиційного клімату порівняно з попередніми 6 місяцями, ще 29% переконані, що умови ведення бізнесу не зазнали змін.

Всього 10% проти 15% у першому півріччі все ще сподіваються на поліпшення інвестиційного клімату впродовж наступних 6 місяців.

50% опитаних ЄБА вважають, що новим інвесторам буде невигідно заходити в Україну протягом наступних 6 місяців, при цьому 12% стверджують, що вигідно. 19% навіть тих компаній, які уже працюють в Україні, збираються призупинити інвестиції.

І це при тому, що з початку року й так спостерігається стрімке скорочення інвестицій у більшості галузей української економіки, яке не припинилося після виходу країни із весняного локдауну.

Якщо за підсумками 2 кварталу капітальні інвестиції були на 34,4% меншими, аніж того кварталу торік, то за підсумками 3 кварталу вони виявилися уже на 36,2% нижчими, аніж торік.

Особливо різко скоротилися інвестиції в будівництво – на 54,7% у 3 кварталі проти 32,4% у 2-ому. Однак не надто краща ситуація і в інших сферах.

Зокрема, в роздрібній торгівлі спад інвестицій пришвидшився від 14,5% у 2 кварталі до 40,4% у 3-ому, комп’ютерному програмуванні та наданні інших інформаційних послуг – з 26,6% до 42,5%.

Поглиблюється криза інвестицій і в промисловості, де 2 кварталі спад становив 38,2%, а уже в 3-ому – майже 40%, у сфері телекомунікацій спад відбувся з 8,6% до 11,3%.

А це свідчить, що проблема не в пандемії, а недовірі бізнесу до нинішньої влади.

Така ситуація різко відрізняється від того упевненого зростання інвестицій, яке спостерігалося за часів президентства Петра Порошенка.

Зокрема, приріст капітальних інвестицій становив у 2016-ому році – 18%, 2017 – 22%, 2018-ому – 16,4% і за перший квартал 2019-го – до першого туру виборів – 17,9%. Причому капіталовкладення зростали у більшість галузей української економіки.

Для відновлення довіри як іноземних, так і вітчизняних інвесторів до України необхідна якнайшвидша зміна влади. Адже нинішня – своєю хаотичністю та дилетантизмом – відлякує усіх, хто міг би своїми капіталовкладеннями посприяти економічному відновленню України та зростанню рівня життя українських громадян.