
У неділю ввечері рф завдала кількох ударів по критичній інфраструктурі України. Зокрема, ракетний удар прийшовся на одну з найбільших теплоелектростанцій України – на харківську ТЕЦ-5, а також на Зміївську ТЕС, на три підстанції різної напруги. Через це 5 областей України (повністю Харківська і контрольована частина Донецької областей, частково – Сумська, Полтавська, Дніпропетровська області) залишилися без електроенергії і частково без води. У Харкові на певний час зупинилося метро, у Полтаві горіли тролейбуси через перепади напруги.
Треба віддати належне органам місцевого самоврядування – у багатьох населених пунктах відновлення електроенергії і водопостачання відбулося дуже швидко.
- Наприклад, станом на ранок 12.09.2022 по Сумщині, Дніпропетровщині, на 80% Харківщини електропостачання було здебільшого відновлено. Аналогічно і по водопостачанню (наприклад, в Дніпрі на ранок водопостачання було відновлено, схожа ситуація на Сумщині, Полтавщині). Утім вдень вже через нові обстріли у Харкові знову пропало електропостачання, водопостачання і знову було зупинено метро.
Держава-терорист рф постійно завдає ударів по цивільній інфраструктурі: транспортній мережі, сховищах, об’єктах ЖКГ – тепло-, електро-, газо- і водопостачання. Вже деякі рашистські діячі (наприклад, т.зв. «лідер» Криму Аксьонов) закликали владу рф «робити це більш рішуче».
Зважаючи на це, варто:
- Максимально посилювати систему захисту ППО навколо об’єктів критичної інфраструктури і систему захистів від диверсійних ризиків.
- Розосереджувати джерела постачання (і зберігання ресурсів для) електроенергії і тепла, з посиленням дублюючих, страхуючих функцій (недопущення ситуації, як у жовтні 2021 р., коли близько 20 блоків ТЕС і ТЕЦ було зупинено через брак вугілля).
- Максимальне використання малих генеруючих потужностей (міні-ТЕЦ, ГЕС, сонячних і вітрових станцій, сміттєспалювальних заводів тощо для виробництва електро- і теплоенергії) – з відповідною підтримкою місцевих бюджетів, зокрема за рахунок програм зовнішньої допомоги, а також зменшення адміністративних бар’єрів при підключення до електро- і тепломереж і цілеспрямованого сприяння розбудові широкої мережі генерації електро- і теплоенергії.
- Сприяти енергозбереженню і створенню та періодичного оновлення запасів води, купівля акумуляторів для резервного і безперебійного живлення тощо – за рахунок відповідного бюджетного забезпечення на місцях, з урахуванням програм допомоги.
- Місцева влада має проводити інформаційну роботу щодо способів заощадження тепла і енергії, а також безпечного користування автономними електроприладами та приладами на рідкому паливі у домашніх умовах.