Поточна аналітика

Україна отримала €3 млрд від ЄС в рамках програми Extraordinary Revenue Acceleration for Ukraine

За інформацією Кабінету Міністрів України, держбюджет України отримав перші 3 млрд. євро від Європейського Союзу у межах ініціативи Extraordinary Revenue Acceleration Loans for Ukraine (ERA).

Це спільна програма не лише Євросоюзу, але також країн «Великої сімки» (G7), і вона передбачає виділення Україні загалом 50 млрд. доларів, з яких по 20 млрд. нададуть США і Євросоюз, а решту 10 млрд. буде розділено між Великою Британією, Канадою і Японією. Кошти за цією програмою (і зокрема, перших виділених за квотою ЄС 3 млрд. євро) забезпечено доходами від російських заморожених активів.

Передбачається, що кошти від частки ЄС в програмі ERA надходитимуть до українського держбюджету рівними частинами до кінця 2025 р.

В рамках цієї ж програми ERA в останні дні минулого року Україна підписала грантову угоду зі Світовим Банком – на 15 млрд. доларів. Ці кошти теж забезпечені доходами від російських заморожених активів, але ця угода здійснюється вже в основному за рахунок американського внеску.

Ці кошти в рамках програми PEACE in Ukraine підуть на виплату зарплати бюджетникам, соцдопомогу малозабезпеченим родинам і внутрішньо переміщеним особам, особам з інвалідністю, тощо.

Також, за рахунок американської частки в рамках програми ERA Україна в середині грудня отримала перший 1 млрд. доларів. Це була половина з тодішнього траншу у 2,05 млрд. доларів, які також було отримано Україною по лінії Світового Банку (другу частину – 1,05 млрд. – отримано від СБ в рамках проекту Трастового фонду для України ADVANCE).

Крім того, наприкінці грудня теж через Світовий Банк Україна отримала 1,2 млрд. доларів позики від уряду Японії. Зокрема, 602 млн. доларів – на проект “Інвестиції у соціальний захист задля підвищення охоплення, стійкості та ефективності” (INSPIRE) (на підтримку малозабезпечених верств населення) і ще 400 млн. доларів – на проект “Підтримка відбудови шляхом розумного фіскального управління” (SURGE).

Також лише протягом листопада-грудня 2024 р. від Японії за лінією Світового Банку надійшли 250 млн. доларів на підтримку підприємництва в Україні (програма RISE), 220 млн. – на охорону здоров’я в Україні (програма THRIVE) і 200 млн. доларів на підтримку освіти (LEARN).

Крім значних сум, які виділяють наші західні (і східні) партнери, звертає також увагу і те, що по більшості проектів кошти Україні часто надходять через Світовий Банк.

Для наших союзників Світовий Банк, імовірно, організує не лише логістичне забезпечення наявних проектів підтримки України, але також і певний контроль за діями української влади – щодо витрачання наданих коштів. Зокрема, через наявні механізми контролю – у т.ч. інструменту Світового Банку PforR, який СБ використовує ще з 2012 р. і який передбачає прив’язку виділення коштів до конкретних результатів і індикаторів виконання наявних програм і завдань.