Поточна аналітика

Україна потребує більшого фінансування з боку міжнародних партнерів

Європейський банк реконструкції та розвитку у середу опублікував новий звіт «Регіональні економічні перспективи», у якому він, як і раніше, прогнозує скорочення економіки України через війну на 30% у 2022 році. Прогноз на наступний рік переглянуто в гіршу сторону – замість 25-відсоткового зростання тепер прогнозується лише 8%.

У свою чергу, Голова Міжнародного валютного фонду (МВФ) Крісталіна Георгієва обговорила з лідерами Євросоюзу збільшення бюджетної підтримки України. Високопоставлені чиновники США «вкрай незадоволені» повільним темпом надходження допомоги ЄС. Вони закликають європейських колег встановити регулярний механізм фінансування потреб України.

  • Україна отримала вже понад $17 млрд від міжнародних партнерів на покриття дефіциту бюджету. Станом на середину вересня, країни надали 52% від заявленої ними допомоги.

У даних обставинах, нереалістичним виглядає виконання закладених у дохідну частину Бюджету на 2023 рік коштів (за розрахунками влади, на покриття дефіциту бюджету мало б надійти близько 38 млрд доларів).

  • Уряд планує суттєво збільшити зовнішні запозичення – до 1,6 трлн грн. З внутрішніх джерел хоче позичити лише близько 90 млрд грн. Як пояснив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль під час презентації проекту бюджету на 2023 рік, Кабмін домовляється про фінансову підтримку із США, ЄС та МВФ.
  • За розрахунками Кабміну, у 2023 році ЄС та МВФ щомісяця переказуватимуть Україні по $1 млрд, а від Штатів державний бюджет розраховує отримувати по $1,5 млрд на місяць.

Що відбуватиметься із виконанням соціальних гарантій України у 2023 році, якщо західні країни і міжнародні організації надаватимуть не ту кількість грошей, яку запланувала отримати влада України, не зрозуміло.

Відповідно, уряд під час підготовки проекту бюджету до 2 читання, має врахувати ризики недоотримання коштів із зовнішніх джерел.