Поточна аналітика

Україна змушена просити багатомільярдні кредити на газ лише тому, що влада змарнувала час і можливості для формування запасів, коли ціни були у 5-7 разів нижчими

Днями очільник Нафтогазу Олексій Чернишов заявив, що Україні не вистачить наявних запасів газу в сховищах, щоб пройти опалювальний сезон. За його словами «на період опалювального сезону необхідно додатково до 3 млрд м3, що в грошовому еквіваленті на сьогоднішній день — понад $4 млрд. Нам потрібна допомога іноземних партнерів».

Проте на початку опалювального сезону 2020 року в українських  ПСГ було 28,4 млрд куб. м. А Нафтогаз мав навесні 2021 року 2 млрд доларів на рахунках, які могли бути використані для закупівлі необхідного газу за у 5-7 (!) разів нижчими цінами, аніж зараз.

  • Наприклад у квітні-травні за даними Державної митної служби ціна імпорту газу в Україну становила лише $240—260 за тис. м3, навіть у червні минулого року – $326. Тоді як зараз вона сягнула на європейських біржах $1500-1700 і ймовірно зростатиме надалі.

Проте у владі не заповнили вчасно українські ПСГ, місткості яких досить аби забезпечувати потреби країни щонайменше 2 опалювальних сезони поспіль. Понад те, у квітні 2021 року попри невеликі обсяги внутрішнього споживання навіть відбулося скорочення запасів на 0,66 млрд м3 через мінімальні обсяги імпорту.

До початку минулої зими, за  11 місяців 2021 року в Україну було імпортовано лише 2,55 млрд м3 газу, експортовано за цей же час – 2,21 млрд м3. Тобто чистого імпорту, і накопичення в сховищах за рік фактично зовсім не відбувалося. А в грудні імпорт взагалі був припинений, тоді як трейдери навпаки експортували газ з українських сховищ до ЄС.

Тому сьогодні Україна, яка має найбільші сховища газу в Європі, поставлена в критичну ситуацію зовсім не через якісь «непередбачувані» обставини чи підступи ворога. Це ціна безвідповідальності Зеленського та його команди.

Які фактично проїдали сформовані до 2020 року запаси газу в ПСГ, граючись у популізм щодо штучного зниження чи не підвищення тарифів. Заробляючи в такий спосіб сумнівний короткочасний рейтинг, ціною довгострокової безпеки країни.