Поточна аналітика

Український уряд з 1 вересня планує масово відновити приватизацію

Приватизація під час війни – це не найкраща ідея. І питання не стільки в тому, що через війну держава менше отримає коштів від приватизації в держбюджет. А в тому, що чимало інвесторів (тим більше іноземних) навряд чи наважаться на купівлю активів у такий час. До того ж приватизація буде відбуватися з урахуванням сумнівних норм законопроекту №7451, нещодавно прийнятого стараннями союзу частини «Слуги народу» і депутатів колишньої ОПЗЖ.

Як випливає з заяви прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля, мова йде зокрема про малу приватизацію. Але не тільки – на початку вересня будуть також оголошені аукціони на елеваторні потужності і на комбінати хлібопродуктів. А перший віце-прем’єр і міністр економіки Юлія Свириденко заявила про плани залишити у державній власності не більше 100 підприємств.

В цілому такий підхід щодо різкого зниження частки державного володіння підприємствами можна підтримати, адже держава, по суті, не є ефективним власником і менеджером державних підприємств. У той же час є дві проблеми: по-перше, абсолютно невдало вибрано час. Війна – це поганий час для приватизації підприємств – і вартість активів знижується, і інтерес потенційних інвесторів падає.

По-друге, приватизація відбуватиметься з урахуванням норм законопроекту №7451. Фракція «Європейської солідарності» голосувала проти законопроекту – і це було виправдано, адже, як заявило Головне юридичне управління Верхоної Ради (висновок до ІІ читання від 19.07.2022, підтверджений у повторному висновку від 26.07.2022), законопроект суперечить Конституції України – передовсім, ст. 13 (принцип рівності суб’єктів господарювання) – у т.ч. це і стосувалося можливості продажу арештованого майна «Укрспирту» без згоди кредитора, і передачі дозволів на надра, на водокористування, на викиди по тих підприємствам, які приватизуються, новим власникам. Також нарікання викликали і анонімність кандидатів на купівлю та покупців, і скорочення строків проведення приватизаційних конкурсів, і спрощений перелік зобов’язань сторін, і перехід власності незалежно від висновку Антимонопольного комітету щодо концентрації, і особливості визначення стартової ціни.

Нагадаємо, що у липні Кабмін затвердив перелік з 420 держпідприємств, які передаються Фонду держмайна для приватизації або ліквідації (у т.ч. 33 працюючих підприємств, 66 підприємств – об’єкти малої приватизації, 354 підприємства мають бути ліквідовані або реорганізовані). За вартістю активів – ТОП-3 підприємства до приватизації – ДП «Укрспирт», ДП «Завод порошкової металургії», ДП «Державна інвестиційна компанія». Також серед потенційно ТОП-привабливих, виходячи з обсягів доходів – «Енергосталь» і «Кривбаспроект».