
Газета Bloomberg повідомляє, що Україна планує розпочати продаж великих державних компаній за низькими цінами.
Потенційний продаж державних компаній, включаючи виробника добрив, комунальних підприємств, металургійних заводів і виробників інсуліну, може отримати понад $400 млн доходу, а додаткові $190 млн можуть отримати від оренди сільськогосподарських угідь.
- На продаж планують виставляти АТ «Одеський припортовий завод», виробник титану «Об’єднаний гірничо-збагачувальний комбінат», Запорізький титано-магнієвий комбінат, виробник інсуліну «Індар», електрогенеруюче АТ «Центренерго».
Поспіх проведення приватизації під час війни створює ризики зниження вартості цих компаній у майбутньому – аж до вартості нерухомості чи землі.
- Голова Фонду державного майна Рустем Умеров визнає проблеми, але наголошує на високому потенціалі майбутньої прибутковості, якщо інвесторам «вистачать сміливості», щоб розглянути Україну як місце для інвестицій.
Приватизація у мирний час, продаж державних підприємств і оренда сільськогосподарських угідь справді можуть влити капітал в економіку, потенційно сприяючи її відродженню. Дохід, отриманий від продажів, може допомогти у фінансуванні військових зусиль і підтримувати незалежність від іноземної допомоги.
Однак приватизація в умовах війни спонукає уряд до продажу державних компаній за низькими цінами, що, відповідно, може призвести до втрати доходів для уряду і бюджету.
Війна з росією негативно вплинула на економіку України. Розпродаж державних активів у такому нестабільному середовищі може наштовхнутися на опір або скептицизм потенційних інвесторів.
Попри потребу у фінансових ресурсах, проведення великої приватизації під час війни на сьогодні не найкращий варіант.
По-перше, залучити інвесторів в Україну можна буде лише низькими цінами на державні активи, по-друге, під час війни важко дотримуватися принципів прозорості, відкритості та інших принципів та процедур приватизації. Сфера державних закупівель є свідченням цього.