Поточна аналітика

Уряд планує збільшити штрафи для бізнесу у 15 разів

Риск инвестиций в недвижимость

На тлі акцій протесту ФОПів, представників малого та середнього бізнесу в Україні, влада продовжує політику тиску на бізнес. Зокрема, 17 листопада Кабінет міністрів України схвалив на своєму засіданні законопроект, відповідно до якого український бізнес отримуватиме вищі штрафи за неподання податкової звітності. Замість санкцій у розмірі 85 – 255 гривень порушники платитимуть від 1 700 до 2 550 гривень за перший такий випадок. За повторне порушення протягом 1 року штраф складатиме від 2 550 до 4 250 гривень.

  • Досі існувала адміністративна відповідальність лише за ті випадки, коли підприємець несвоєчасно подав аудиторські звіти або не зробив цього взагалі. Тепер до аудиторської звітності додали ще й податкову.

  • Підприємці отримуватимуть нові штрафи за несвоєчасне подання або неподання такої звітності: податкова декларація платника єдиного податку (для всіх груп); декларація ФОП (на загальній системі оподаткування) про майновий стан і доходи; податкова декларація з податку на прибуток підприємства; податкова декларація з податку на додану вартість.

  • Штрафи нараховуватимуть як підприємствам, установам, організаціям, так і ФОПам. Також до переліку потраплять самозайняті особи, які можуть наймати до чотирьох працівників і подають декларацію про майновий стан і доходи. Це, зокрема: артисти; художники; архітектори; аудитори; приватні вчителі, лікарі, адвокати тощо. У майбутньому самозайнятих каратимуть штрафом, якщо вони не повідомлятимуть податковій інформацію про розміри зарплат працівників та суму нарахованого їм Єдиного соціального внеску (ЄСВ) у встановленій формі.

Зайве говорити про складне становище представників малого та середнього бізнесу в України, особливо на фоні карантинних обмежень. Постійний мітинг у центрі столиці ФОПів є тому підтвердженням. Що вже казати про плани уряду ввести реєстри розрахункових операцій (касових апаратів) для представників мікро- і малого бізнесу.

Фізичні особи підприємці, як і самозайняті особи – це той прошарок населення, який в складних економічних умовах в країні не навантажують фонди зайнятості та безробіття, а знаходять сили та ідеї для власного бізнесу. Більше того, створюють робочі місця для інших та платять податки. Але влада, замість проведення політики підтримки таких людей, ускладнює процес адміністрування податків та звітності і збільшує штрафи за дрібні помилки.