Поточна аналітика

Уряд Зеленського створив енергетичну кризу

16 грудня стало відомо, що Служба безпеки України попередила Кабінет міністрів, що Україна перебуває «за крок» від відключення теплових електростанцій через нестачу вугілля. Зокрема зазначається, що станом на 01.12.2021 на складах знаходиться 486,2 тис. тонн вугілля при плановому накопиченні 2632,7 тис. тонн (відхилення ─ 2146,5 тис. тонн). Це лише заледве більше 18% (!) від плану.

  • Як випливає з даних СБУ, Слов’янська ТЕС має у 50 разів нижчий за необхідний запас вугілля; Луганська ТЕС має в чотири рази нижчі за мінімально необхідні запаси; Чернігівська ТЕЦ – запаси у п’ять разів нижче норми; Дарницька ТЕЦ взагалі не має запасів.

Наступного дня за участі Президента України В. Зеленського відбулося засідання координаційного енергетичного штабу щодо ситуації в енергетичній сфері та проходження опалювального сезону, де, як зазначено у офіційному повідомленні, був присутній і голова СБУ І. Баканов. Але загальна тональність цього засідання сильно відрізнялася від інформації СБУ.

Наприклад, заступник керівника Офісу Президента Ростислав Шурма зазначив, що проходження опалювального сезону відбувається контрольовано та планово, ситуація із запасами вугілля «покращується».

А прем’єр Шмигаль, добре відомий прикрашанням дійсності, запевнив, що за останні два-три тижні запаси вугілля на складах зросли на 100 тис. тонн. У реальному світі, це означає, що ситуація покращилася лише на кілька відсотків від плану, і продовжує залишатися критичною. До того ж це вугілля завезене Ахметовим, і уряд до нього має лише дуже опосередкований стосунок.

Більше того, уряду якраз тут геть нема чим вихвалятися. Запаси вугілля на ТЕС компанії ДТЕК з початку грудня справді зросли на 35% – з 240 до 324 тис. т. А от на державних станціях запаси за цей період навпаки скоротилися на 15% – зі 120 до 104 тис. т., зокрема на цілих 68% на Вуглегірській ТЕС.

Але усі цифри потрібно розглядати у динаміці. За інформацією НЕК Укренерго від 13 грудня про те, що в Україні запаси вугілля на складах теплоелектростанцій (ТЕС) становлять 451 тисячу тонн. Це на 8,7% більше у порівнянні із запасами на 6 грудня.

За тиждень до цього на складах ТЕС було 414,9 тис. тонн вугілля. Тоді повідомлялося, що запаси зросли на 12,5%. Таким чином зростання запасів відбулося, але насправді сповільнилося.

Окрім того, на половині ТЕС щоденний обсяг витрат вугілля перевищує постачання. Така тенденція на: Солом’янській, Вуглегірській, Трипільській, Зміївській, Бурштинській та Луганській ТЕС.

  • При цьому з приходом «зеленої» влади почав скорочуватися видобуток власного вугілля, а державні шахти фактично доводяться до банкрутства. Якраз напередодні оптимістичних реляцій уряду щодо стану енергетичної галузі трудові колективи держшахт з різних регіонів країни приїхали до Києва, на масштабну акцію протесту біля Офісу президента, Верховної Ради, Кабінету міністрів та Міністерства енергетики. Згідно з заявою лідера НПГУ, народного депутата Михайла Волинця, зарплатна заборгованість перед працівниками держшахт перевищує 2 млрд грн.

  • Ситуацію можна було виправити ухваленням законопроекту № 5891-1, про виділення до кінця року 2,4 млрд грн для стабілізації роботи шахт державної форми власності. Але «слуги» його провалили, обмежившись законопроектом №6347 про продовження мораторію на банкрутство державних шахт до 2024 року, що, зрозуміло, не вирішує ситуації.

Але Шмигаль запевнив, що ситуація в енергетиці є стабільною та контрольованою, хоча й знайшов винних у «деякій напруженості». Як не дивно, винним у ситуації виявився не Порошенко, а ускладнення, пов’язані з енергетичною кризою в Європі.

У цей час, за заявками виробників, через відсутність палива не могли працювати 19 блоків ТЕС та ТЕЦ загальною потужністю 6,54 ГВт (вранці 6 грудня – 20 блоків та 1 корпус ТЕС та ТЕЦ загальною потужністю 7,26 ГВт).

Україна ввійшла в опалювальний сезон з найбільшим дефіцитом вугілля в історії, його запаси на теплових електростанціях на початку холодів були приблизно уп’ятеро меншими, ніж заплановані урядом, і відтоді залишаються критично низькими.

Що це: злочинна самовпевненість чи кричуща некомпетентність уряду Зеленського-Шмигаля? У будь-якому разі вона веде країну до енергетичної кризи.