
23 травня 2024 р. путін підписав указ «Про спеціальний порядок компенсації шкоди, яку було спричинено російській Федерації і Центральному банку рф у зв’язку із недружніми діями Сполучених Штатів Америки».
Пункти 3 і 4 даного указу по суті дозволяють через російські суди і урядову комісію з контролю за здійсненням іноземних інвестицій в рф проводити конфіскацію «майна Сполучених Штатів Америки і (або) іноземних осіб, пов’язаних із Сполученими Штатами Америки (у т.ч. якщо такі особи є громадянами або резидентами цієї держави, місцем їх реєстрації, місцем переважного ведення господарської діяльності або місцем переважного отримання прибутку)».
Відразу варто підкреслити різницю між тим, що блокує США, і тим що у відповідь намагається заблокувати рф.
У випадку США, згідно із REPO Act, який було підписано Президентом Байденом наприкінці квітня 2024 р., йдеться про 6 млрд. доларів суверенних активів рф (золотовалютних резервів центробанку рф). У випадку рф (вище згаданий указ) йдеться по суті про будь-яке майно США, але також і американських компаній або громадян США.
Оскільки «замах» рф доволі широкий (значно ширший, ніж те, що прийнято в рамках американського закону, і навіть те, що було прийнято США проти російських олігархів раніше), це, по-перше, свідчить на готовність рф іти на ескалацію. І відповідно, якщо дійсно почнеться практика вилучення активів американських юридичних і фізичних осіб, є немалою імовірність, що США «у відповідь на відповідь» можуть піти на додаткову ескалацію і за дипломатичним принципом reciprocity (взаємності) прийняти аналогічне рішення проти громадян і компаній з рф. Тобто посилюється імовіність, що «далі буде».
По-друге, важко оцінити потенційний обсяг американського майна, яке може бути вилучено в рф. Пропагандистський російський ресурс РІА «Новості» підраховував, що станом на кінець 2022 р. обсяг інвестицій США (передовсім, американських компаній) в рф складав 9,6 млрд. доларів. Оцінки ЦБ рф в попередні роки (станом на 2019 р.) щодо американських інвестицій в рф були значно скромніші – близько 3,1 млрд. доларів.
Важливо також розуміти, що серед американських компаній і громадян США, які раніше інвестували в рф і не вивели свої кошти з початку повномасштабної війни рф проти України, може бути чимало осіб з «російським корінням» – фірм, які мають офіційних чи прихованих бенефіціарів з рф, фізичних осіб з подвійним громадянством. Тобто є така можливість, що рф частково вдарить по своїм же.
російський «широкий замах» може також бути сигналом для Європейського Союзу. В столицях ЄС (передовсім, в Берліні і Парижі, а також в Брюсселі, де знаходиться штаб-квартира Euroclear) із значною цікавістю спостерігатимуть за кейсом «США-рф».
І хоча Німеччина і Франція значно обережніше ставляться до ідеї повноцінної конфіскації російських активів (на відміну від США, Британії і Канади), перший невеличкий крок ЄС цього року вже зробив – дозволивши використовувати на підтримку України прибутки від заморожених російських активів.
Якщо кейс «США-рф» буде вдалим – зростуть шанси його повторення на більш високому рівні «ЄС-рф» із значно більш високими ставками (там і обсяги заморожених суверенних російських активів в ЄС близькі до 300 млрд. доларів, і обсяги європейських інвестицій в рф значно вищі).
До речі, навіть згадані підрахунки російських пропагандистів з РІА «Новості» показують, що з усіх країн ЄС найбільше інвестицій в економіку рф має… Кіпр. Тобто європейський напівофшор, який часто використовувався і досі використовується російськими (і, до речі, українськими також) компаніями для податкової оптимізації і приховування власників.
За підрахунками РІА «Новості», з 223 млрд. доларів інвестицій ЄС в рф (які «нарахували» РІА «Новості») майже половина – це інвестиції з Кіпру (98 млрд. доларів). Для порівняння, інвестиції з Нідерландів, за підрахунками російським пропагандистів, складають 50,1 млрд. доларів, Німеччини – 17,3 млрд., Франції – 16,6 млрд., Італії – 12,9 млрд. Тобто є велика імовірність, що значна частина «європейських» інвестицій, які можуть захотіти вкрасти росіяни, є, по суті, і так російськими грошима, які було «реінвестовано» в рф з офшорного Кіпру.
І хоча ще не відомо, куди приведе ця ескалація між США і рф і чи перекинеться вона на Євросоюз, але зараз чітко вибудовується імідж рф як території беззаконня, де інвестиції західних країн, майно юридичних і фізичних осіб з західних країн, може бути вкрадено в будь-який момент. Одноразово майно можна вкрасти, але після того довіра до російського ринку може бути втрачена на десятиліття. Економічна ізоляція рф посилиться надовго.