Поточна аналітика

Успіх України залежить від змін усередині країни. Так, як звикла нинішня влада – не вийде

Президент Зеленський був «розчарований» відсутністю часових рамок і для запрошення України в НАТО, і для її членства в Альянсі. Більше того, він назвав такі рішення, включно з формулюванням умов для запрошення України в НАТО, «безпрецедентними і абсурдними». Саме з такими заголовками вийшли провідні світові медіа.

Це викликало подив партнерів. Адже для членства в НАТО потрібно два компоненти: готовність кандидата і згода партнерів.

Речник Держдепу Метью Міллер заявив, що США відхилила вимоги росії гарантувати неприйняття України в НАТО (а значить, вічну можливість для рф захопити нас силою).

Однак «відкриті двері» є насправді відкритими тільки тоді, коли в них можна зайти. А така можливість з’явиться, коли Україна буде готова. Притому політика «спецефектів» у виконанні нинішньої влади показала свою неефективність.

Зараз речники влади намагаються пом’якшити ефект різких заяв, ударившись у іншу крайність: розповідають, як усе добре.

Однак добре може бути, лише якщо будуть усередині країни створені передумови і виконано роботу над стандартами:

  • верховенства права і рівності всіх перед законом;
  • свободи слова, інших прав і свобод;
  • сили громад;
  • відповідальності, прозорості і боротьби з корупцією, а не опонентами;
  • реальної єдності навколо вступу до НАТО і ЄС, а не персоналій.

НАТО створює систему підтримки цих змін. Союзники погодили пакет із трьох елементів, які наблизять Україну до НАТО:

  • Перше – це нова багаторічна програма підтримки для України, яка уможливить перехід з радянських до натовських стандартів тренування та доктрин.
  • Другий елемент – це утворення нової Ради Україна-НАТО, яка відкриває більше можливостей для практичної співпраці України та Альянсу як рівних партнерів. Буде створено підкомітети, які будуть займатися певними питаннями – наприклад, кібербезпекою чи сумісністю.
  • Третє – було підверджено, що Україна стане членом НАТО, і погодились вилучити вимогу про План дій щодо членства. «Це змінить шлях України з двокрокового процесу до однокрокового процессу», як сказав генсек НАТО.

Однак без системної сумісності з демократичним «ядром» НАТО Україна залишиться за бортом колективної системи безпеки. А без названих змін не зможе побудувати і власної ефективної системи.