Поточна аналітика

Уже очевидно, що бюджет 2021 року з тріском провалено

Днями Мінфін вчергове похвалився тим, що в листопаді 2021 року до загального фонду державного бюджету надійшло 122,2 млрд гривень, а місячний розпис надходжень виконано на 110,2% (+11,3 млрд грн). У цілому до загального фонду державного бюджету за січень – листопад 2021 року надійшло 984,3 млрд грн або 104,4% від розпису звітного періоду (+41,6 млрд грн).

Однак уряду не варто прикидатися дурниками і забувати, що виконання бюджету – це аж ніяк не стягнення податків та зборів із громадян та бізнесу. Якщо ці показники перевиконуються завдяки заздалегідь заниженим плановим розписам чи набагато більшій, аніж закладалося, інфляції, то це аж ніяк не означає, що влада перевиконує чи бодай виконує бюджет.

Виконання бюджету – це насамперед фінансування у повному обсязі усіх закладених у ньому програм розвитку країни. Саме для цього цей документ ухвалюється представниками українського народу в парламенті.

Натомість дані Держказначейства про стан виконання запланованих видатків на кінець листопада однозначно свідчить, що у 2021 році виконання бюджету буде з тріском провалене.

  • Із 1 трлн 251 млрд грн., передбачених на рік (або ж 1 трлн 128 млрд грн, призначених за розписом на 11 місяців), фактичні касові видатки становили лише 1 трлн 35 млрд грн.

  • Це на 216 млрд грн менше річного плану та на 93 млрд грн – розпису на 11 місяців.

  • При цьому в листопаді фактичні касові видатки були на 12 млрд грн меншими від передбачених розписом на цей місяць і становили всього 117 млрд грн.

Таким чином до кінця року недофінансування закладених у бюджеті на 2021 рік програм становитиме щонайменше 100 млрд грн.

  • Зокрема, ледь наполовину наразі профінансовано так звані незахищені бюджетні видатки (87 млрд із 158 млрд грн, закладених у бюджеті на рік).

І заяви Міністерства фінансів про те, що «фінансування соціальних видатків, видатків на оборону, на обслуговування боргу та субвенції й дотації місцевим бюджетам здійснювалось у повному обсязі» є насправді публічним визнанням урядом Зеленського власної нездатності виконувати решту, не обов’язкових програм, за які проголосував український парламент.

Фінансування лише захищених статей бюджету, яке, до речі, теж наразі недовиконується на 38 млрд грн від плану на 11 місяців, – це уже сценарій бюджетної кризи і нездатності влади забезпечити нормальне виконання головного державного кошторису в повному обсязі.