Поточна аналітика

Уже зараз треба упередити дефіцит електроенергії взимку

Днями міністр енергетики України Герман Галущенко заявив, що «Україна може зараз спокійно експортувати близько 1,5 ГВт електроенергії і відповідно це дасть заощадити європейцям від 5 до 6 млрд м3 російського газу».

І наразі це справді так. Однак триває війна і плани у такій важливій сфері як енергетика не можуть будуватися за логікою мирного часу.

Українська електроенергетика зараз працює на вугіллі 90% внутрішнього видобутку якого знаходиться на лівому березі Дніпра – у безпосередній близькості до зони бойових дій. За даними Міненерговугілля, у 2021 році 21 млн т із 22,1 млн т усього видобутого в Україні енергетичного вугілля було видобуто на шахтах Донбасу та прилеглих до нього районів Дніпропетровської області (ДТЕК «Павлоградвугілля» – 16 млн т).

Видобуток на шахтах Львівщини та Волині торік ледь перевищував 1,1 млн т за рік або 5% загальноукраїнського видобутку. Тоді як щомісячні потреби України у вугіллі минулого опалювального сезону становили 3,4-3,5 млн т.

При цьому на середину липня за нещодавно оприлюдненими Денисом Шмигалем даними запаси вугілля на складах становили лише 1,5 млн т і до початку опалювального сезону цей обсяг планують збільшити лише до 2 млн т.

Імпорт вугілля минулого опалювального сезону відбувався через чорноморські порти, які зараз заблоковані. А можливості різкого розширення постачання вугілля залізничним транспортом з країн ЄС відсутні, про що свідчать проблеми із вивезенням зерна.

Тому уряд і Міненерговугілля уже зараз мають розпочати підготовку до кризового сценарію роботи вугільних ТЕС правобережної частини України. Перш за все мають бути збільшені запаси, які мають бути сформовані на складах ТЕС.