
Після початку повномасштабної воєнної агресії проти України, рф почала максимально переводити свою зовнішню торгівлю з «недружніх» доларів США і євро на валюти «дружніх» країн і, в першу чергу, на китайський юань.
І, дійсно, за рік – з березня 2022 р. по лютий 2023 р. – обсяг експортних операцій з рф, номінованих в китайських юанях, зріс в еквіваленті з $0,5 до 6,9 млрд – тобто в 13,8 рази. Попит на китайську валюту збоку імпортерів зріс в 5,5 рази – до $7,7 млрд в еквіваленті.
Такий різкий крок, прийнятий з політичних міркувань, був економічно непродуманим. І рф зіткнулася з проблемою – дефіцит юанів для імпортерів.
По ідеї, юані рф могла б отримувати від Китаю при експорті російських товарів. Але справа в тому, що хоч торгівля з Китаєм для рф і є профіцитною, але темпи нарощування експорту з рф до Китаю (передовсім, енергоносіїв) відстають від темпів нарощування експорту китайських товарів з Китаю до рф (китайські товари все більше заміняють собою західні – для рф). За даними Головного митного управління Китаю, якщо товарний потік з рф до Китаю зріс у І кварталі 2023 р. на третину (до $29,8 млрд в еквіваленті), то з Китаю до рф – в 1,5 рази (до $24,1 млрд). При цьому в юані переводиться не лише імпорт рф з Китаю, але й з інших країн.
Загалом, станом на березень 2023 р. близько 16% всього експорту з рф і близько 23% всього імпорту з рф оплачувалося в юанях. Путін ще на початку весни на зустрічі з Сі Дзіньпіном заявив про бажання перевести в юані торгівлю з країнами Азії, Африки і Латинської Америки.
Поки що експорт не приносить потрібні обсяги юанів до рф. Ще одним джерелом китайської валюти в рф є щоденні продажі юанів з Фонду національного добробуту. За т.зв. «бюджетним правилом», якщо йде недовиконання місячного плану запланованих обсягів надходжень від продажу енергоносіїв, ФНД розпродає юані, якщо йде перевиконання – навпаки купує. Мінфін рф браво рапортує, що ситуація з надходженнями федерального бюджету від енергоносіїв щомісяця покращується (хоча при цьому дефіцит федерального бюджету рф за 4 місяців 2023 р. перевищив весь запланований на цілий рік дефіцит) – відповідно, обсяги щоденного продажу юанів з ФНД скорочуються (якщо, наприклад, у березні щодня продавали юанів в еквіваленті 5,4 млрд рублів, то з травня – лише на 2 млрд). Відповідно, дефіцит юанів в рф ще більше розширюється.
Проблему для рф також посилюють ще два фактори: по-перше, китайський центробанк доволі жорстко регулює виведення юанів з Китаю. По-друге, великі китайські банки (зокрема, Bank of China, ICBC, China Construction Bank) доволі обережні у питанні відносин з російськими (передовсім, підсанкційними) банками, аби не потрапити під вторинні санкції країн Заходу.
Ще влітку на Московській біржі намітилася тенденція до суттєвого зростання торгів китайським юанем, і вже тоді фіксувалися тенденції, що в окремі дні почали продавати більше юанів, ніж доларів чи євро. Вже за результатами лютого 2023 р. ця тенденція почала відображатися в місячних обсягах продажу валюти на Мосбіржі – юанів за лютий продали більше, ніж доларів (тоді в еквіваленті 1,48 проти 1,42 трлн рублів).
Зараз відчувається, що юанів на Мосбіржі недостатньо. Також є інформація, що залишки юанів на рахунках ностро (банківські кореспондентські рахунки) теж дуже скромні (близько $10 млрд в еквіваленті). Тому замість купівлі китайської валюти на біржі компанії починають все частіше використовувати механізм т.зв. «валютних свопів» (продаж банком валюти із зворотнім її викупом на певну дату). Вартість таких операцій по юаню зросла, вже перевищивши 6%.
Все це вказує на те, що російським імпортерам не вистачає юанів для розрахунків за товари. А це може створювати проблеми із імпортними поставками (гальмування логістики, здорожчання).
І ще більш стратегічний момент – юань не є вільно конвертованою валютою (ВКВ). Відповідно, курс юаня має більшу залежність від дій свого уряду і центробанку, ніж 18 вільноконвертованих валют (починаючи від долара США і закінчуючи угорським форинтом). Відповідно, збільшуючи залежність російської економіки від китайського юаня, Москва збільшує свою залежність від китайської держави.