Поточна аналітика

В рф зареєстровано найвищу липневу інфляцію за останні 8 років, а росіяни у липні вивели з банків 400 млрд. рублів

Bloomberg визнав російський рубль однією із трьох найгірших валют країн, що розвиваються (а по суті, мова йде і про весь світ) у першій половині 2023 р.

За першу половину 2023 р. він  упав щодо американського долара на 24% (а з урахуванням подальшої девальвації у липні і серпні рівень падіння вже наблизився до 30%). При цьому видання пояснює падіння рубля не лише зниженням валютної виручки від експорту енергоносіїв, але, що важливо, і відтоком капіталу з рф.

За даними Росстату, інфляція в рф у липні 2023 р. склала 0,63%. З одного боку, цифра не виглядає занадто високою. Але є два моменти: по-перше, це майже вдвічі більше у червні 2023 р. (0,37%). І, по-друге, липень і серпень – це сезонно дефляційні місяці – оскільки в ці місяці сезонно дешевшають фрукти і овочі, які в структурі споживання домогосподарств (і в рф, і в Україні) мають відносно високу частку (що також говорить певною мірою про бідність населення – чим більшу частку своїх видатків домогосподарство витрачає на їжу – тим біднішим воно є).

Ще одна цікава тенденція – за даними центробанку рф, за липень 2023 р. росіяни вивели з російських банків близько 400 млрд. рублів. Обсяг готівкового рубля на руках в росіян вперше перевищив 16 трлн. рублів. Це навіть більше, ніж у лютому 2022 р., коли росіяни штурмували банкомати після початку повномасштабної війни рф проти України.

Це показує недовіру до банківського сектору рф, а також про зменшення заощаджень (передовсім, у рублях) на користь витрат. Що також може бути пов’язано із очікуванням подальшої інфляції і подальшого падіння курсу рубля.