Поточна аналітика

В Україні черговий виток підвищення цін на «борщовий набір»

У 2014-19 роках однією з основних тем для маніпуляцій був так званий «борщовий набір». ЗМІ вишукували і поширювали найменші факти зростання цін на базові продукти, формуючи претензії до влади. Це стало одним з факторів перемоги Зеленського.

Тепер «борщовий набір» наздоганяє власне Зеленського і його команду.

За даними EastFruit, цього тижня різко зросли ціни на капусту (білокачанну). Зараз вона коштує від 18 до 25 грн. за 1 кг.

Тобто на початку цього тижня ціни стрибнули приблизно на 20-22% порівняно з попереднім тижнем.

Частково це може бути пов’язано із сезонним фактором: перервою у пропозиції між середніми і пізніми сортами. При цьому попит зберігається відносно високим – і через заготівлю капусти населення на зиму і через відносну цінову доступність (навіть незважаючи на суттєве її подорожчання) порівняно з іншою овочевою продукцією.

Також зафіксовано ціновий стрибок і на цибулю. Він почався трохи раніше – ще наприкінці минулого тижня – і склав близько 16% за тиждень. Зараз ціни на 1 кг цибулі складають 10-15 грн.

Основна причина подорожчання – погодні фактори. Зокрема, рясні дощі на півдні України призвели до певного скорочення пропозиції, з іншого боку, попит на цибулю з боку оптових покупців дещо зріс, що почало тиснути на ціни.

Здебільшого такі фактори є короткочасними. Але діапазон підвищення цін вказує на те, наскільки сильно ринок нестабільний, наскільки навіть незначні короткочасні фактори можуть різко змінити ціну і наскільки уряд нездатний «згладжувати» ці цінові стрибки, наприклад, розширюючи пропозицію з резервів.

Загалом такі «цінові гойдалки» на ринку плодово-овочевої продукції відбуваються відносно часто протягом останніх місяців. Так, наприклад, протягом вересня сильно «гойдаються» ціни на огірки.

На помідори у вересні 2024 р. продовжувалося зростання. В середині вересня 2024 р. ціна помідори сягнули 7-річного максимуму – орієнтовно 50-60 грн. за кг. У перші половині місяця подорожчання складало 15-17% на тиждень.

Але що важливо і вкрай негативно, і це стосується значної частини продукції (хоча цибуля є позитивним виключенням) – порівняно з аналогічним періодом минулого року ціни на овочі здебільшого суттєво вищі.

Так зараз ціни на капусту білокачанну приблизно в 3,3 рази вищі, ніж в аналогічний період торік. Ціни на огірки, хоч і трохи знизилися за останній тиждень, але на 150% вищі, ніж в аналогічний період торік. Ціни на помідори в 2,2-2,4 рази вищі, ніж наприкінці вересня минулого року.

Зважаючи на структуру споживання і витрат українських домогосподарств (де близько половини усіх витрат припадає на продукти харчування), ці тенденції найбільший удар наносять по найбідніших верствах населення.